Banksy i jego tożsamość. Kim jest najbardziej anonimowy artysta street artu na świecie?
Banksy czyli najbardziej anonimowy twórca streetartu na całym globie do dziś ukrywa swoją tożsamość. Nie ujawnia żadnych danych osobowych, ani wizerunku. Jednak od kilku lat pojawiają się kolejne informacje o potencjalnym rozszyfrowaniu artysty. Tym razem poszlaki wskazują na niejakiego Robina Gunninghama.
Banksy – rozszyfrowana tożsamość?
Na jednym z portali internetowych promującym sztukę współczesną „My Art Broker” pojawiła się ilustrowana okładka kasety zespołu Mother Samosa, w wykonaniu Robina Gunnighama. Zwróciła ona uwagę wielu ludzi, ponieważ tak naprawdę jej domniemanym twórcą może być nie kto inny jak niezidentyfikowany artysta znany na całym świecie pod pseudonimem Banksy.
Nowy ślad
Po raz pierwszy praca – prezentująca klauna z tasakiem - została opublikowana w 1993 r. Magazyn „Bristol Post” sugeruje, że czcionka oraz krój pisma znajdujące się na omawianej okładce są praktycznie identyczne jak te, które można dostrzec w kreacjach Banksy’ego. Podobno także warstwa liryczna utworów z danego materiału zawiera treści nawiązujące do anonimowego autora. Takie zdania jak „Nie wiesz kim jestem” oraz zwroty o byciu „nieuchwytnym” czy „królem kamuflażu” tylko potęgują intrygę.
Zagadka rozwiązana?
Podejrzana wydaje się również jednakowa data premiery albumu pokrywająca się wraz z ulicznym debiutem Banksy’ego. Jack Syer z „My Art Broker ” uważa, ze prawdziwa tożsamość artysty to kwestia indywidualna, którą każdy interpretuje po swojemu. Aczkolwiek nie wyklucza, że „poszukiwanym" anonimem jest właśnie Banksy.
Personalia autora nieustannie wprawiają w zaciekawienie wiele osób. Szczególnie tych związaną ze sztuką street artu i kulturą miejską. Sam Banksyucina wszelkie spekulacje. Nie są to pierwsze podejrzenia jakie padają na Robina Gunninghama. Już w 2008 roku prasa donosiła, że to właśnie on kryje się pod kryptonimem Banksy. Również jego zdjęcie z 2004 r. z Jamajki, w którym trzyma puszkę sprayu, wydaję się być dość sugestywne.