Trwa ładowanie...

Bartas Szymoniak. Czy to on miał wygrać zamiast Kazika?

Dyrekcja Trójki podała, że po rzekomych manipulacjach Marka Niedżwieckiego "piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste". Sprawdziliśmy. Chodzi o utwór Bartasa Szymoniaka "Wojownik z miłości".

Bartas Szymoniak. Czy to on miał wygrać zamiast Kazika?
d1qcaio
d1qcaio

Dyrekcja Trójki obwinia Marka Niedźwieckiego oraz jego zespół redakcyjny, że za pomocą nieuczciwej manipulacji, blokowania głosów i ich dopisywania, sztucznie wywindowali piosenkę Kazika na pierwsze miejsce. Dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski pisze: "prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki 'Twój ból jest większy niż mój' na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste".

Sprawdziliśmy to notowanie. Mimo że zniknęło ze stron Trójki, udało nam się do niego dotrzeć. Wynika z niego, że na miejscu szóstym był Bartas Szymoniak z utworem "Wojownik z miłości". Piosenka była na liście przez 10 tygodni. Doszła do miejsca 4. i zaczęła spadać.

Rzekomo, zdaniem dyrekcji Trójki, w piątek 15 maja miała być numerem jeden, bo dostała najwięcej głosów. Wcześniej przegrywała z utworami Darii Zawiałow, Artura Rojka czy zespołu Deep Purple.

Bartas (naprawdę Bartek) Szymoniak powiedział WP:

d1qcaio

- Przyznam szczerze, że jestem tym wszystkim ogromnie zaskoczony i jest mi ogromnie przykro z powodu rzeczy, które mają miejsce. Jak każdy artysta zawsze chciałem, aby moja twórczość trafiała do jak najszerszej rzeszy słuchaczy. "Wojownik z miłości" taki cel osiąga i to jest dla mnie najważniejsze. Na liście przebojów Programu 3 znajdujemy się już od 10 tygodni, a od 7 jesteśmy w czołówce zestawienia. Podobnie dzieje się na innych listach. Najważniejsza jest dla mnie muzyka, a od polityki zdecydowanie się odcinam.

Bartas dodaje, że "Lista Trójki i postać pana Marka Niedźwieckiego były i pozostaną dla niego kultowymi".

- Jedyne, co mnie zastanawia to fakt, że "Wojownik z miłości" będąc na liście Trójki przez 10 tygodni i dość szybko awansując do pierwszej dziesiątki, później przez 6 tygodni zatrzymał się na pozycji nr 4 i 5. Na innych listach, np. Radia Rzeszów, utrzymywaliśmy przez kilka tygodni miejsce numer 1.

Szymoniak podaje na swojej stronie, że jest "twórcą stylu Beatrock - gatunku łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów". Jest też laureatem "Idola", absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i byłym frontmanem grupy Sztywny Pal Azji w latach 2008-2015.

d1qcaio

Co ciekawe, był wcześniej związany z wytwórnią SP Records, tą samą, w której płyty wydaje Kazik. Bartas wydał tam dwa albumy. Sławek Pietrzak z SP Records nie chciał nam powiedzieć, dlaczego zerwali współpracę.

Bartas Szymoniak urodził się w 1984 roku w Kaliszu, ale mieszkał i wychowywał się w Tursku (gmina Gołuchów, powiat Pleszew).

Ojciec Bartasa Szymoniaka, Czesław Szymoniak, prowadzi w Tursku piekarnię. Jest też szefem lokalnych struktur PiS, próbował bez powodzenia zostać posłem tej partii. Działa w Radzie Rodziny przy wojewodzie wielkopolskim. W 2011 r. w piekarni Szymoniaków gościł Jarosław Kaczyński. Relacje prasowe mówią, że "na zakończenie wizyty Jarosław Kaczyński otrzymał od Genowefy i Czesława Szymoniaków zestaw wypieków". Na swoim profilu na FB Czesław Szymoniak ma zdjęcie z Jarosławem Kaczyńskim oraz deklaruje: 10 maja głosuję na Andrzeja Dudę.

d1qcaio

(Już po naszej publikacji Czesław Szymoniak zmienił profil FB z publicznego na prywatny i usunął grafikę z poparciem dla Andrzeja Dudy).

Jeszcze jako wokalista zespołu Sztywny Pal Azji, Bartas (wtedy Bartek) mówił: - Uważam, że na status gwiazdy trzeba długo pracować. Obecnie to słowo się trochę zdewaluowało i przypinane jest osobom odgórnie, to śmieszne i bez sensu. Prawdziwych gwiazdorów mamy w Polsce niewielu.

Piosenka Szymoniaka, która rzekomo miała wygrać listę przebojów, to melodyjna, wzruszająca ballada z pozytywnym przesłaniem: "życie masz tylko jedno, nie jesteś tu nadaremno, bądź wojownikiem z miłości".

d1qcaio

Piosenka nie ma wymiaru politycznego: jest raczej o szukaniu w życiu tego, co dobre. Była promowana m.in. w lokalnych rozgłośniach Polskiego Radia (np. Radio Rzeszów, Radio Koszalin) i TVP Info.

Bartas: - Nie mam i nie miałem nic wspólnego z żadną polityką. Przesłanie "Wojownika z miłości" jest jasne i czytelne, pozbawione jakiejkolwiek narracji politycznej. Nie chciałbym, aby mój utwór stał się narzędziem politycznych rozgrywek, od których się grubą kreską odcinam.

Piosenka ma 184 tys. wyświetleń na YouTubie. Dla porównania utwór Darii Zawiałow "Gdybym miała serce" ma 1,3 mln wyświetleń, a piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" – 5,3 mln.

Wcześniejszy album Szymoniaka, nagrany jeszcze dla SP Records, zawierał piosenki napisane do tekstów A. Słonimskiego, K.K. Baczyńskiego oraz T. Gajcego. Premiera miała miejsce podczas specjalnego koncertu live dla TVP1 "Niezłomnym – honor".

Bartas Szymoniak: finalista "Idola" o swoim nowym, innowacyjnym projekcie muzycznym

d1qcaio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qcaio