Trwa ładowanie...

Wina Niedźwieckiego? Potwierdziły się nasze doniesienia. Jest oświadczenie dyrektora Trójki

Afera radiowej Trójki zatacza coraz szersze kręgi. Światło dzienne ujrzało oświadczenie dyrektora stacji. Potwierdziły się nasze informacje, że radio obwini Marka Niedźwieckiego. Ten w odpowiedzi na oskarżenia, których wówczas jeszcze nie formułowano publicznie, zrezygnował z pracy. Teraz jego wskazano jako winnego manipulacji.

Wina Niedźwieckiego? Potwierdziły się nasze doniesienia. Jest oświadczenie dyrektora TrójkiŹródło: ONS
d11zv8m
d11zv8m

Na stronie radiowej Trójki pojawiło się oświadczenie Tomasza Kowalczewskiego. To Dyrektor-Redaktor Naczelny Programu 3 Polskiego Radia. Na jego wyjaśnienia od wczoraj czekało mnóstwo osób, które zbulwersowała afera związana z unieważnieniem głosowania w ramach Listy Przebojów Trójki. Notowanie wygrał Kazik, ale niedługo po ogłoszeniu wyników zniknęły one z sieci. Jak się okazuje, "Twój ból jest lepszy niż mój" jednak nie powinien być na podium. Przynajmniej tak tłumaczy zajście dyrektor Trójki. Poniżej znajdziecie całe oświadczenie. Tak jak pisaliśmy wcześniej, faktycznie o manipulację przy liście i głosowaniu oskarżono Marka Niedźwieckiego.

"Szanowni Słuchacze,

prowadzimy intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania w notowaniu 1998 Listy Przebojów. Wiemy już na pewno, że dokonano ręcznej manipulacji polegającej na zmianie kolejności piosenek, na które głosowali słuchacze Trójki. Nasi radiowi informatycy przeanalizowali logowania osoby odpowiedzialnej za kolejność piosenek w elektronicznej wersji listy. Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym.

Następnie zespół Listy Przebojów Trójki poblokował głosy słuchaczy oddane na innych wykonawców, które zostały uznane przez nich za nieuczciwe lub manipulacyjne. Wpłynęło to na pozycję utworów z wyższego miejsca, które znalazły się niżej, 'torując' drogę na wyższą pozycję piosence Kazika. Po tym zabiegu piosenka artysty znalazła się na drugim miejscu.

Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki "Twój ból jest większy niż mój" na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste. Przez te zabiegi ucierpieli inni wykonawcy i nie była to niestety pierwsza taka ingerencja w wolę słuchaczy.

d11zv8m

Jest nam przykro , że doszło do takiej sytuacji i dlatego przepraszamy słuchaczy Listy Przebojów Trójki, że unieważniliśmy ostatnie notowanie LP3. Było to jedyna możliwa decyzja, która pomoże w utrzymaniu zaufania do tego programu i zasad oddawania głosów. Piosenki Kazika Staszewskiego od zawsze, nawet te najbardziej polityczne były grane na naszej antenie i nie ma powodów, aby się to miało zmienić".

W niedzielę redakcja WP dotarła do jednego z dyrektorów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Opowiedział nam, anonimowo, jak rozgłośnia zamierza się bronić przed zarzutami o cenzurę i manipulację przy liście przebojów. Według naszego rozmówcy władze Polskie Radia rozważały, by podać, że to rzekomo Marek Niedźwiecki miał zdecydować, że Kazik ma być przesunięty z miejsca 6 na miejsce 1, a zmiany do komputera miała rzekomo wprowadzić "asystentka bądź asystent" Niedźwieckiego na jego prośbę. Osoba ta miała rzekomo dopisać głosy Kazikowi, a inne głosy słuchaczy uznać za nieważne, tak żeby Kazik wygrał. Mieli to odkryć informatycy, którzy przejrzeli system głosowania.

"Wojownik z miłości" Bartasa Szymoniaka, to utwór, który, według dyrektora Trójki, miał wygrać w zestawieniu. Nie zwyciężył z powodu manipulacji? Marek Niedźwiecki zdaje się mieć inne zdanie na ten temat.

"W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia" - poinformował w krótkim oświadczeniu dziennikarz.

Michał Wiśniewski o rządowych restrykcjach. "Mam swoją teorię"

Afera Trójki - o co chodzi?

15 maja piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", wymierzona w Jarosława Kaczyńskiego, zajęła 1. miejsce na Liście Przebojów Trójki. Informacja o wygranej była dostępna jeszcze w piątek wieczorem na stronie Polskiego Radia. W sobotę strona listy przebojów informowała już o błędzie. Nie ma tam żadnego notowania. Tego samego dnia na Twitterze pojawiły się głosy, że rozgłośnia umyślnie usunęła odnośnik do artykułu o ostatnim notowaniu listy. Dziennikarze wprost pisali o cenzurze i powrocie PRL-u.

d11zv8m

Tomasz Kowalczewski szybko wydał pierwsze oświadczenie. Czytaliśmy w nim, że piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" została nielegalnie wprowadzona do głosowania elektronicznego, a przy liczeniu głosów dokonano manipulacji. W związku z tym redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu głosowania. Wówczas publicznie nie wskazywano jeszcze winnego, jednak prowadzący program, Marek Niedźwiecki, zdecydował się na rezygnację z pracy. Wkrótce z radia odeszli też Hirek Wrona i Marcin Kydryński.

W niedzielę pojawiły się zakulisowe informacje jakoby Trójka o manipulacje przy liście przebojów miała oskarżyć Niedźwieckiego. Potwierdziły się w drugim oświadczeniu dyrektora stacji.

Afera w Trójce - fani i inne gwiazdy stoją po stronie Kazika oraz Niedźwieckiego

Radiowa Trójka znalazła się w bardzo niewygodnej sytuacji. Oburzeni postawą władz stacji są i artyści, i jej słuchacze. Pod każdym możliwym postem radia w mediach społecznościowych wrzucają piosenkę Kazika, która wygrała unieważnioną Listę Przebojów Trójki. Artyści buntują się przeciwko sytuacji, do której doszło w weekend. Kasia Nosowska przyznała, że nie chce, by w Trójce grano jej piosenki. Podobnie zadeklarował Organek. Artur Rojek zapowiedział, że nie ma zamiaru współpracować z radiową Trójką.

d11zv8m

O cenzurze w polskim radiu mówili też Maciej Musiał, Borys Szyc, Beata Tadla.

Za Niedźwieckim ujął się np. Piotr Kraśko.

d11zv8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11zv8m