"BMW Jazz Club 2017. Nowe Pokolenia". Koncertowa uczta nie tylko dla fanów jazzu startuje już w grudniu
Na muzycznej scenie w ramach cyklu spotkają się: wybitna polska wokalistka - Aga Zaryan oraz Jacob Collier, zdobywca dwóch nagród Grammy, nazwany następcą Prince’a a także Młoda Polska Filharmonia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i European Jazz Sextet.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Zapytaliśmy Agę Zaryan, dyrektor artystyczną wydarzenia czego możemy spodziewać się po tegorocznych koncertach.
Aga Zaryan: To będzie spotkanie muzyków ze świata jazzu i muzyki klasycznej, światów pięknie się przenikających i uzupełniających. W Polsce mamy wspaniałych muzyków młodego pokolenia. Zależało mi abyśmy na scenie spotkali się z gwiazdą światowego formatu. Zaproszenie przyjął multiinstrumentalista i wokalista, który pomimo młodego wieku już teraz postrzegany jest jako objawienie. Ktoś taki jak następca Prince’a.
Chciałam abyśmy usłyszeli głos młodego pokolenia, które wyznacza nowe kierunki rozwoju muzyki. Pokolenia które ma swoją wrażliwość oraz stosunek do nowych brzmień i technologii zajmujących tak ważne miejsce w naszym życiu.
Zdradzi Pani kilka szczegółów z prac nad tym projektem? To ogromne przedsięwzięcie artystyczne ale też logistyczne. Na scenie wystąpi Pani z kilkoma składami muzycznymi…
Oprócz wybornych orkiestr Młodej Polskiej Filharmonii oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej usłyszą Państwo European Jazz Sextet, wykwintny sekstet, który tworzy śmietanka muzyków jazzowych. Utwory specjalnie na te wieczory aranżuje Michał Tokaj, pianista, kompozytor. Dwukrotny laureat nagrody Fryderyk. Składy będą się zmieniać a muzyka będzie płynąć w różnych kierunkach. Za wiele przed czasem nie należy zdradzać, ale zapewniam Was będzie miejsce na radość i zadumę. Jako gospodyni wieczoru postaram się aby goście wyszli z muzycznej uczty zadowoleni.
Co dla Pani oznacza rola dyrektora artystycznego tak prestiżowego wydarzenia, w którym w ciągu ostatnich lat brało udział tak wielu znakomitych muzyków, tuzów jazzowych scen koncertowych jak Brandford Marsalis, Tomasz Stańko czy Diane Reeves?
To dla mnie nobilitacja i radość móc wystąpić w tym szczególnym cyklu. Ogromnie się cieszę, że będę mogła przedstawić naszej publiczności genialnego Jacoba Colliera, który święci triumfy na świecie. Mimo młodego wieku w ostatnim roku zdobył dwie nagrody Grammy. Ten artysta ma muzykę w każdym calu swojego jestestwa! On żyje muzyką i cieszy się tworzeniem jak dziecko. W tym co robi jest przede wszystkim naturalny i bezpośredni. O tym czy Jacob jest geniuszem, jak mówi o nim sam Quincy Jones, będą Państwo mogli przekonać się słysząc i widząc go na żywo w akcji.
Do jakiej publiczności kierujecie koncerty BMW JAZZ CLUB 2017. W jednym z wywiadów powiedziała Pani że jazz jest elitarną muzyką, a zatem?
To muzyka skierowana do ludzi kochających wolność i otwartość, doceniających jakość i indywidualizm. Dla mnie jazz jest przede wszystkim muzyką uniwersalną. To prawda, że bywa elitarny, ale grany jest nie tylko w dużych pięknych salach koncertowych, również w małych klubach.
Jazz to muzyka, która rozwija się z duchem czasu, dla której wiek, kolor skóry, poglądy polityczne czy orientacja seksualna nie mają znaczenia. Dlatego znajdujemy tylu wspaniałych słuchaczy na całym świecie. Koncerty kierujemy do tych, którzy będą chcieli naładować akumulatory lub najzwyczajniej w świecie dobrze się bawić bo jazz i gatunki z nim stricte powiązane to muzyka, która niesie dużą dozę radości.
Grała Pani koncerty na całym świecie, w Rosji, Chinach, Japonii, USA, Turcji, Portugalii, Islandii...Czy nasza polska publiczność różni się od tej światowej? Jesteśmy bardziej spontaniczni czy może wymagający, a może nie dostrzega Pani żadnych różnic...
Polska publiczność jest wyjątkowo wrażliwa na melodykę, ze spontanicznością jest u nas różnie. Osobiście uważam, że to zależy od człowieka lub grupy, a nie koniecznie od kraju, w którym akurat występujemy. Na przykład, Jacob Collier twierdzi, że każdy powinien śpiewać chociażby dla przyjemności.
Ponieważ seria BMW Jazz Club ma swoją wierną rzeszę fanów chcemy zaproponować im doświadczenie czegoś nowego. Collier czerpie z muzyki pojmowanej całościowo. Nie lubi podziałów i barier. Mam nadzieję, że młoda energia muzyków występujących w tej serii koncertów udzieli się nam wszystkim. W tym co robimy ważne jest dawanie i branie, dobra wymiana energii. Na to z Jacobem Collierem oboje liczymy i zapraszamy Państwa z całego serca do udziału w koncertach.
3.12 Warszawa -Teatr Wielki Opera Narodowa
Artyści: AGA ZARYAN, JACOB COLLIER, EUROPEAN JAZZ SEXTET, MŁODA POLSKA FILHARMONIA
5.12 Katowice - Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Artyści: AGA ZARYAN, JACOB COLLIER, EUROPEAN JAZZ SEXTET, MŁODA POLSKA FILHARMONIA
6.12 Gdańsk - Filharmonia Bałtycka
Artyści: AGA ZARYAN, JACOB COLLIER, EUROPEAN JAZZ SEXTET, MŁODA POLSKA FILHARMONIA
10.12 Lublin - Centrum Spotkania Kultur
Artyści: AGA ZARYAN, EUROPEAN JAZZ SEXTET, ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ
12.12 Szczecin - Filharmonia Szczecińska
Artyści: AGA ZARYAN, EUROPEAN JAZZ SEXTET, ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ
Bilety na koncerty XII edycji BMW Jazz Club można kupić na www.eventim.pl,
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.