Trwa ładowanie...
bob dylan
06-06-2017 09:10

Bob Dylan w końcu dostanie pieniądze za Nobla

Artysta długo zwlekał z dopełnieniem wszelkich formalności. W poniedziałek sekretarz Akademii Szwedzkiej poinformował, że Dylan dostarczył tradycyjną mowę noblowską, która była warunkiem otrzymania nagrody pieniężnej w wysokości 819 tysięcy euro.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bob Dylan w końcu dostanie pieniądze za NoblaŹródło: PAP/EPA
d3ierk1
d3ierk1

- Mowa jest wspaniała i - jak mogliśmy tego oczekiwać - wyrazista. Wraz z przekazaniem mowy przygoda z Dylanem dobiega końca - napisała na blogu sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius.

Bob Dylan został laureatem Literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku w październiku. Akademia przyznała mu wyróżnienie za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Początkowo artysta zwlekał z decyzją o przyjęciu wyróżnienia, a gdy już udało się z nim skontaktować, odmówił przyjechania na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla 10 grudnia 2016 roku.

Dylan miał sześć miesięcy od czasu gali, by dostarczyć tradycyjną mowę noblowską.

d3ierk1

- Kiedy dostałem literacką Nagrodę Nobla, zastanowiłem się, jaki dokładnie jest związek pieśni z literaturą. Pragnąłem to przemyśleć i odkryć powiązania. Spróbuję tutaj przedstawić te przemyślenia - zaczął swoją mowę, która w formie audio została przesłana do Sztokholmu.

Przywołał w niej Cervantesa, Hermana Melville'a i Szekspira.

Dyplom i medal Dylan odebrał w kwietniu 2017 roku podczas zamkniętej uroczystości. Do Sztokholmu przyleciał wówczas z koncertami.

Zobaczcie, dlaczego tak długo zajęło mu odebranie nagrody.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3ierk1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ierk1