Trwa ładowanie...
Karol Skomorowski
01-07-2019 17:38

Bogusław Schaeffer nie żyje. Polski kompozytor miał 90 lat

Nie żyje Bogusław Schaeffer, polski kompozytor, muzykolog, historyk sztuki i dramaturg. Artysta zmarł w wieku 90 lat.

Bogusław Schaeffer nie żyje. Polski kompozytor miał 90 latŹródło: PAP
d1a0rww

Bogusław Schaeffer nie żyje

Bogusław Schaeffer zmarł w poniedziałek, 1 lipca 2019 r., w Salzburgu. Informację o jego śmierci przekazał Związek Kompozytorów Polskich.

Schaeffer był kompozytorem, historykiem sztuki, muzykologiem, a także dramatopisarzem. Urodził się w 1929 r. we Lwowie. Zaczął komponować muzykę w wieku 17 lat. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego.

Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog - za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce.

d1a0rww

Stefan Kisielewski określał Bogusława Schaeffera mianem “ojca nowej muzyki w Polsce”, który był także autorem książek z dziedziny teorii i historii muzyki jak m.in. "Wstępu do kompozycji", "Klasyków dodekafonii" i "Kompozytów XX wieku".

Twórczość Schaeffera wzbudzała duże zainteresowanie, jednocześnie wywołując pewne kontrowersje. Jego prace wystawiane były na całym świecie, przekładano je na takie języki jak japoński czy estoński.

Bogusław Schaeffer łącznie był autorem ponad 17 książek, 650 prac graficznych, 550 kompozycji muzycznych oraz 44 dramatów.

d1a0rww
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a0rww