Trwa ładowanie...

Bohdan Smoleń doczeka się pomnika. Możesz pomóc w jego postawieniu

200 tys. zł. Tyle potrzebują pomysłodawcy pomnika Bohdana Smolenia, który ma stanąć w centrum Poznania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie odsłonięty w czerwcu przyszłego roku.

Bohdan Smoleń doczeka się pomnika. Możesz pomóc w jego postawieniuŹródło: East News
d13zn22
d13zn22

Pogadać ze Smoleniem

Konkurs na projekt pomnika zorganizowały Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, którego prezesem jest Krzysztof Deszczyński. To reżyser i scenarzysta, ale przede wszystkim przyjaciel i bliski współpracownik Bohdana Smolenia.

Monument stworzony według projektu studenta UAP Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową w samym centrum Poznania. Miasta, z którym Smoleń był związany przez większość życia.

- Pomnikowy Bohdan będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Na blacie znajdą się kartki ze strofami słynnego monologu "A tam cicho być". Każdy będzie mógł siąść i sobie z nim porozmawiać - tłumaczy Deszczyński.

ZOBACZ TEŻ: wspominamy Bohdana Smolenia

Skąd pomysł, aby konkurs rozpisać akurat wśród studentów?

d13zn22

Deszczyński:

- Chcieliśmy w ten sposób dać szansę młodym, utalentowanym ludziom. To wyrównywanie szans i pomoc w zaistnieniu. Mam nadzieję, że dla Piotra Sochy będzie to początek wspaniałej kariery.

Historia pewnej znajomości

Po raz pierwszy spotkali się na początku lat 80.

Najpierw był Kabaret Tey, potem widowisko "Dziecko potrafi" Estrady Poznańskiej, aż w końcu Smoleń wystąpił w wyreżyserowanym przez Deszczyńskiego popularnym spektaklu kabaretowym "6 dni z życia kolonisty".

d13zn22

Na początku lat 90. rozpoczęli stałą współpracę. Założyli firmę i powołali do życia Kabaret Bohdana Smolenia.

Ale Deszczyński i Smoleń nie byli tylko partnerami w interesach. Połączyła ich przyjaźń.

Pomysł na upamiętnienie Smolenia pojawił się praktycznie zaraz po jego śmierci w grudniu 2016 r.

- Bohdan od dawna borykał się z chorobą i następstwami kolejnego udaru, który przeszedł rok wcześniej. Byliśmy na to przygotowani. Choć nie ukrywajmy, dla każdego, kto go znał i kochał, był to cios - mówi Deszczyński.

Pomagał słabszym

Koszt pomnika wyceniono na 200 tys. zł. Część kwoty udało się już zebrać dzięki darowiźnie jednej z poznańskich firm.

Resztę organizatorzy planują zebrać w wakacje podczas kabaretowych festiwali i happeningów. Oczywiście można też wpłacać pieniądze na konto fundacji Zostań Gwiazdą Kabaretu, które znajdziecie poniżej.

d13zn22

Deszczyński podkreśla, że pomnik to nie wszystko. Prawdziwą wartością jest słowo, w którym kabareciarz wciąż żyje i rezonuje.

- On był nie tylko wspaniałym artystą i protoplastą stand-upu. Był przede wszystkim człowiekiem, który lubił pomagać słabszym.

I nie chodzi tylko o fundację zajmującą się hipoterapią dzieci, którą Smoleń założył w 2007 r.

Deszczyński:

- Pamiętam takie zdarzenie. Olsztyn, wieczór, tuż po występie. Z okna hotelu wypadł nasz techniczny. Bohdan na własny koszt zorganizował helikopter, który przetransportował biedaka do poznańskiej kliniki. Taki właśnie był - bezinteresownie pomagał słabszym i potrzebującym.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pomnik Bohdana Smolenia zostanie odsłonięty 9 czerwca 2020 r. w 73. rocznicę jego urodzin.

Jeśli chcecie wesprzeć budowę pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu, możecie wpłacać datki na konto Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu o numerze: 85 1090 1346 0000 0001 0456 0212 z dopiskiem "Pomnik".
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d13zn22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13zn22