Trwa ładowanie...
d10ubc0

Bracia Golec wracają z nową piosenką. Jest hołdem dla poległych żołnierzy

Zespół nagrał patriotyczny utwór, który ma przypomnieć losy zabitych żołnierzy NSZ z oddziału "Bartka". Dla Golców ma ona wymiar bardzo osobisty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bracia Golec wspominają poległych żołnierzy
Bracia Golec wspominają poległych żołnierzy (ONS.pl)
d10ubc0

Piosenka "Lawina" promuje fabularyzowany dokument o tym samym tytule. Opowiada on historię brutalnego zgładzenia żołnierzy przez Urząd Bezpieczeństwa. Kiedy twórcy głosili się do braci z prośbą o napisanie muzyki, ci od razu się zgodzili. Jak się okazuje, historia bezpośrednio dotknęła ich rodziny.

- Ta piosenka, to osobista i emocjonalna opowieść dotycząca losów naszej cioci, ale też 167 żołnierzy, których przez 70 lat nie można było odnaleźć. Ich młode życie nagle zostało brutalnie przerwane w podstępny sposób. A oni przecież chcieli żyć w wolnym i suwerennym kraju - powiedział Paweł Golec w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Zobaczcie teledysk do piosenki "Lawina"

Zgrupowanie działało w Beskidzie Żywieckim i Śląskim. W latach 1943-1947 walczyło przeciw Armii Czerwonej i siłom zbrojnym Polski Ludowej. Wykonywało wyroki m.in. na niebezpiecznych funkcjonariuszach i donosicielach UB. Stanisława Golec trafiła do struktur "Bartka" dzięki swoim starszym braciom, Zygmuntowi i Franciszkowi. Niestety, szybko słuch o niej zaginął, a rodzina do dziś nie zna jej losów.

d10ubc0

W rodzinnym grobowcu Golców w Milówce znajduje się jedynie symboliczna tablica upamiętniająca panią Stanisławę.

- W czasach PRL, takie historie były niewygodne, dlatego je ukrywano. Żołnierzy tych przedstawiano, jako zbrodniarzy i pospolitych bandytów, a w rzeczywistości byli godnymi najwyższych honorów polskimi bohaterami, którzy z najgłębszych pobudek patriotycznych i ideowych, podjęli walkę z narzuconym przez czerwonego okupanta, reżimem komunistycznym. Polacy o tej historii mieli się nie dowiedzieć. Prawda jednak przetrwała - dodał Golec.

Od czasów zakończenia wojny los żołnierzy był nieznany. Na szczęście w ostatnich czasach podjęto próby odnalezienia ciał poległych. Golcowie nie tracą nadziei na zidentyfikowanie cioci.

- W śmiercionośnym transporcie, były tylko dwie kobiety. Podczas wykopalisk odnaleziono fragmenty garderoby kobiecej, co może świadczyć, o tym, że w mogile są szczątki cioci - dodał Paweł Golec w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

d10ubc0

Podziel się opinią

Share

d10ubc0

d10ubc0