Trwa ładowanie...

Chiny oczami Grzegorza Niemczuka. Wiemy co wydarzy się podczas koncertu

To będą dwa wyjątkowe koncerty, które zakończą 3. edycję Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. 23 stycznia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wystąpi jazzowa grupa Circles of Art Orchestra, na której czele stoi Wojciech Konikiewicz. 25 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z chińskim i polskim repertuarem zaprezentuje się wybitny polski pianista Grzegorz Niemczuk.

Chiny oczami Grzegorza Niemczuka. Wiemy co wydarzy się podczas koncertuŹródło: Materiały prasowe
d4cw8bd
d4cw8bd

Rozmowa z Grzegorzem Niemczukiem:

Mamy wrażenie, że częściej koncertujesz zagranicą niż w Polsce. Czy zgodzisz się z tym spostrzeżeniem? Gdzie do tej pory występowałeś?
Grzegorz Niemczuk: Muzyka to język uniwersalny i rozumiany przez każdego – dzięki temu mam to szczęście, że mogę występować na całym świecie i łączyć dwie pasje: muzykę i podróżowanie. Do tej pory odwiedziłem już z koncertami 31 krajów. W tym tak egzotyczne, jak np. Jamajka, Peru, Ekwador, Malezja, Singapur, Tanzania czy Etiopia. W ostatnich latach zdecydowanie najwięcej koncertuję w Chinach, Japonii, Norwegii oraz w Ameryce Południowej.

Jakie emocje wzbudziły w Tobie koncerty w Chinach w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki? Co najbardziej zaskoczyło Cię w ich odbiorze ze strony chińskiej publiczności?
Występy w Chinach są dla mnie niezwykle emocjonalne z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że pisałem pracę doktorską na temat chińskiej muzyki fortepianowej kompozytora z Szanghaju - Wang Jianzhonga, którego miałem przyjemność poznać osobiście (niestety zmarł trzy lata temu). Po drugie dlatego, że wykonuję tam zawsze kilka utworów chińskiej muzyki, co dla Chińczyków jest zawsze ogromnym i bardzo miłym zaskoczeniem. Wreszcie po trzecie - dlatego, że Chiny to naprawdę fascynujący i niezwykle zróżnicowany kraj, którego poznawanie jest szalenie inspirujące.
Chińczycy po moich koncertach reagowali niezwykle żywiołowo i spontanicznie, co nie jest takie częste w tym kraju na koncertach muzyki klasycznej. Myślę, że to było dla mnie największe zaskoczenie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jak Chińczycy postrzegają Polskę? Co wiedzą o naszym dorobku kulturowym?
Wszyscy Chińczycy, których spotkałem doskonale znają Chopina i wiedzą, że to był Polak, a nie Francuz. Inną postacią, która jest w Chinach bardzo ceniona jest Ignacy Jan Paderewski (którego utwór również zagram w piątek w Gdańsku). Gdy byłem w muzeum fortepianów w Xiamen, w jednej z sal przy koncertowym Steinwayu z początku XX wieku wisiał ogromny portret Paderewskiego. To było bardzo wzruszające.

d4cw8bd

Czego możemy spodziewać się po Twoim koncercie 25 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku?
Przyjeżdżam do Gdańska w bardzo szczególnym, bolesnym dla tego miasta momencie. Nie jest możliwe, żeby nie wpłynęło to na program koncertu. Postanowiłem, że właśnie na tym koncercie wykonam po raz pierwszy publicznie Sonatę b-moll (z Marszem Żałobnym) Fryderyka Chopina, która zakończy pierwszą część. Wcześniej zabrzmi muzyka chińska - dwie przepiękne transkrypcje utworów ludowych autorstwa Wang Jianzhonga. Druga część będzie miała bardzo patriotyczny charakter: zabrzmią mazurki oraz polonezy Chopina, Polonez z filmu "Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara w mojej transkrypcji na fortepian oraz znany i kochany przez wszystkich Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego.

Grzegorz Niemczuk zagra koncert w ramach zamknięcia 3. Edycji Fesiwalu Polskie Kręgi Sztuki 25 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Oba koncerty mają charakter zamknięty. Wstęp możliwy jest wyłącznie na podstawie imiennych zaproszeń . Aby zdobyć zaproszenia na oba wydarzenia należy napisać na adres: contact@kregisztuki.com

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Urodzony w Tychach, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Józefa Stompla (wybitnego polskiego pianisty i pedagoga, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1960 roku). Wielką rolę w rozwoju artystycznej osobowości pianisty odegrały lata 2008, 2009 oraz 2011, kiedy to uzupełniał swoje studia w Nowym Jorku jako stypendysta International Keyboard Institute & Festiwal (Mannes College of Music). Miał wówczas możliwość studiowania u światowej sławy pianistów, takich jak: Menahem Pressler (Indiana University), Philippe Entremont, Joaquin Achucarro (Meadows School of the Arts), David Dubal (The Juilliard School), Choong-Mo Kang (The Juilliard School) czy Yuan Sheng (Central Conservatory of Music – Beijing). W latach 2009-2015 pozostawał pod artystyczną opieką amerykańskiego pianisty Jeffreya Swanna.

d4cw8bd

Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Od października 2017 roku jest doktorem sztuki, pracując na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Artystyczny). Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie, w tym: the Nanyang Academy of Art w Singapurze, Norges Musikkhøgskole w Oslo, University in Agder, Kristiansand, University of the West Indies w Kingston na Jamajce, Uniwersytet Stanowy Santa Catarina we Florianopolis, Uniwersytet Stanowy w Porto Alegre, w Brazylii, Konserwatorium Muzyczne w Limie, w Peru, Xiamen University oraz Changde University w Chinach.

Mecenasem koncertu jest Energa.
Organizatorem obu wydarzeń jest Fundacja Kręgi Sztuki, a współorganizatorem Chińsko-Polska Fundacja Komunikacji i Rozwoju.

d4cw8bd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cw8bd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj