Trwa ładowanie...

Czy widziałeś kiedyś deszcz? John Fogerty po raz pierwszy w Polsce

Festiwal Legend Rocka odbędzie się w Polsce po raz 13. I nie będzie to edycja pechowa. Wręcz przeciwnie. Oto po raz pierwszy w Polsce fani kultowego zespołu Creedence Clearwater Revival będą mogli usłyszeć jego dawnego lidera na żywo. John Fogerty zaśpiewa specjalnie dla polskiej publiki!

Czy widziałeś kiedyś deszcz? John Fogerty po raz pierwszy w PolsceŹródło: Materiały prasowe
d3wv4gl
d3wv4gl

Kojarzysz piosenki "Have you ever seen the rain"” czy „"Rock And Roll Girls”? Nawet jeśli myślisz, że nie, to zapewne się mylisz. John Fogerty to jeden z tych wokalistów, który dzięki chwytliwej muzyce i szczerych tekstach połączył wiele pokoleń i zapadł w pamięć milionom. Źródła jego siły należy szukać przede wszystkim w nosowym głosie i stylu, którym czas nie odbiera nic ze swojej szlachetności.
Prawdziwą sławę przyniósł mu zespół Creedence Clearwater Revival, który założył w 1967 r. wraz ze starszym bratem, Tomem oraz dwójką przyjaciół z dzieciństwa: Dougem Cliffordem, i Stu Cookwem.

Bilety kupisz TU.

John miał wtedy 22 lata i debiutanckie próby za sobą. Pierwszą grupę założył mając zaledwie kilkanaście lat. I choć The Golliwogs, nigdy nie odniosła spektakularnych sukcesów, to pomogła młodym chłopakom przygotować grunt pod zespół, który kilka lat później zasłynął na świecie jako promotor klasycznych rockowym brzmień. Pierwsze podrygi w The Golliwogs zachęciły również starszego brata do przyłączenia się w charakterze gitarzysty.

Creedence Clearwater Revival wzięła swoją nazwę od zestawienia trzech nazw: Creedence pochodzi od Creedence'a Nuballa, przyjaciela Tom Fogerty'ego. Clearwater (ang. jasna woda), od reklamy telewizyjnej piwa o nazwie Olympia; Revival (ang. ożywienie), które mówiło o przywróceniu do życia zespołu.

d3wv4gl

Mimo, że obydwoje Fogertów było utalentowanych wokalnie zadecydowano, że to młodszy z braci przejmie pałeczkę wokalną, a Tom zajmie się grą na gitarze.

- Mógłbym śpiewać, ale John miał dźwięk – przyznał w jednym z wywiadów Tom Fogerty.

W drugiej połowie lat 60. dwójka członków CRR, John i Doug zostali powołani do wojska. Choć ostatecznie nigdy nie trafili na główny front, to wojna w Wietnamie wywarła na nich olbrzymi wpływ. Teksty zespołu Creedence Clearwater Revival stały się manifestem przeciwko udziałowi wojsk amerykańskich na wietnamskim froncie. Zespół grał na scenie Woodstock nawołując do akcji pokojowych, a w późniejszych latach ich utwory pojawiały się w tle filmów o wojennej tematyce.

Mimo rosnącej rzeszy fanów i milionów sprzedanych płyt, dobra passa grupy nie trwała długo. W 1971 r. Tom Fogerty postanowił opuścić CRR z powodu rosnącej pozycji młodszego brata. Mimo to, John domagał się, aby pozostali członkowie zespołu – Stu Cook i Doug Clifford – wzięli udział w nagraniu materiału na nowy album, "Mardi Gras”. Doug i Stu zaprotestowali, twierdząc, że "to nie powinien być już album CCR”. Ten konflikt stał się probierzem nastrojów w zespole, a koniec był tylko kwestią czasu.

d3wv4gl

Ostatecznie płyta "Mardi Gras” ujrzała światło dzienne, ale zdobyła tak złe recenzje, że stała się gwoździem do trumny kultowego zespołu. Creedence Clearwater Revival ogłosili rozwiązanie w 1972 r. Mimo to ich muzyka jeszcze wiele lat po tym wywierała olbrzymi wpływ na współczesną kulturę.

Piosenki śpiewane przez Johna do dziś pojawiają się w najlepszych serialach ("Dexter”, "Na imię mi Earl” czy "Nie z tego świata” ) i wielkich kinowych produkcjach ("Szklana pułapka 4.0”, "Big Lebowski”, "Niezniszczalni”). Dzięki temu muzyka CRR przeżywa drugą młodość, a jego dawnym członkom zapewnia sławę i "nieśmiertelność”.

W 2003 r. John Fogerty. znalazł się na 40. miejscu na liście 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów według magazynu "Rolling Stone”, a także na 72. miejscu wśród najlepszych piosenkarzy tego pisma. Jego płyty pełne są surowych brzmień i nawiązują do klasycznego rocka, folka i bluesa.

d3wv4gl

W 2013 r. muzyk wydał studyjny album "Wrote a Song for Everyone” z kawałkami które towarzyszyły fanom przez czterdzieści lat jego kariery. Popularność krążka udowodniła, że jego muzyka nie straciła nic ze swojej świeżości.

Fani CRR oraz Joha Fogerty’ego będą mieli po raz pierwszy w życiu okazję spotkać go na żywo. Muzyk zagra na 13. Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty.

Bilety kupisz TU.

d3wv4gl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wv4gl