Trwa ładowanie...
d2m6zts

Daniel Radcliffe popłakał się po przeczytaniu samobójczego listu pradziadka

Aktor znany z serii filmów o Harrym Potterze wystąpił w programie BBC “Who Do You Think You Are?” i odkrył szokującą prawdę o swoich korzeniach. Jego pradziadek popełnił samobójstwo po tym, jak został niesłusznie posądzony o oszustwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Daniel Radcliffe w programie "Who Do You Think You Are" wzruszył się po przeczytaniu samobójczej notki pradziadka
Daniel Radcliffe w programie "Who Do You Think You Are" wzruszył się po przeczytaniu samobójczej notki pradziadka (Getty Images)
d2m6zts

Przodek gwiazdy, Samuel Gershon, prowadził rodzinną firmę jubilerską Hatton Garden i w 1936 r. padł ofiarą rabunku. Firma ubezpieczeniowa posądziła właściciela o sfałszowanie przestępstwa i wyłudzenie wypłaty odszkodowania. Nie wierzono, że biznesman żydowskiego pochodzenia stracił cały majątek. Przez to 42-latek popełnił samobójstwo

Gdy Daniel Radcliffe poznał prawdziwą przyczynę desperackiego kroku pradziadka, wzruszył się na wizji. “Wszystko, na co pracował jego ojciec, zostało w pewien sposób zniszczone” - dodał łkając.

Zobacz też: Daniel Radcliffe zniesmaczył widownię Sundance

Rodzina Radcliffe’a padła ofiarą antysemickich ataków

Zapewne pogłoski o żydowskim bogactwie stały się powodem rabunku. Niemniej zachowanie policji prowadzącej śledztwo również wskazuje na uprzedzenia wobec tej grupy etnicznej. W policyjnym raporcie padło nawet zdanie, że Żydzi są sami sobie winni kradzieży.

d2m6zts

Przodkowie aktora ze strony matki byli żydowskimi imigrantami z terenów Polski i Rosji. Jednak wychowali swoich potomków na ateistów. Nie uchroniło ich to przed antysemickimi atakami, które nasiliły się w latach 30.

Prawdziwe łzy wzruszenia na wizji

Z treścią samobójczego listu pradziadka na antenie programu zapoznał się tylko aktor. Po jego przeczytaniu zaczął płakać mówiąc, że “chciałby wrócić do przeszłości i powiedzieć mu, że cokolwiek teraz przeżywa, wciąż ma wiele do zaoferowania kochającym go wokół ludziom”.

Odtwórca roli Harry’ego Pottera wspomniał w programie, że wkrótce po tym rabunku jego przodkowie zmienili nazwisko z Gershon na bardziej swojsko brzmiące Gresham. Ostatecznie po śmierci Samuela ubezpieczyciel wypłacił należne odszkodowanie. Było to już za późno dla owdowiałych córek i żony.

Daniel Ratcliffe na planie filmu "Escape from Pretoria" Getty Images
Daniel Ratcliffe na planie filmu "Escape from Pretoria" (Getty Images)

Temat antysemityzmu, który dotknął rodzinę aktora jest dla niego szczególnie ważny. W 2016 r. wystąpił w filmie “Imperium” Daniela Ragussisa, w którym wcielił się w agenta FBI infiltrującego grupę neonazistów.

Obecnie Daniel Radcliffe pracuje na planie filmu "Escape from Pretoria", w którym wystąpi w roli południowoafrykańskiego aktywisty Tima Jenkinsa więzionego za swoją działalność na rzech wyzwolenia RPA w latach 70.

d2m6zts

Podziel się opinią

Share
d2m6zts
d2m6zts