Trwa ładowanie...

"Dzień świra" najlepszym polskim filmem po 1989 r.

Eksperci filmowi ze stowarzyszenia Słowo i Film oraz Narodowego Centrum Kultury wybrali najlepsze polskie filmy, które powstały na przestrzeni ostatnich 30 lat. Pierwsze miejsce zajęła produkcja "Dzień świra".

Kadr z filmu "Dzień Świra"Kadr z filmu "Dzień Świra"Źródło: Materiały prasowe
dbxgv96
dbxgv96

"Kanon kina polskiego po ’89" to akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Słowo i Film. 110 ekspertów stworzyło listę najważniejszych polskich filmów z ostatnich 30 lat. W sumie na liście znalazło się 213 produkcji.

W głosowaniu ekspertów wygrał obraz Marka Koterskiego "Dzień świra".

- To najdziksza wiwisekcja spotworniałego życia wewnętrznego polskiego bieda-inteligenta w warunkach rzekomo zwycięskiej transformacji ustrojowej - napisał w uzasadnieniu filmoznawca Michał Oleszczyk.

ZOBACZ: 15 lat minęło… kultowe teksty z "Dnia Świra"

"Dzień świra" otrzymał 511 punktów. Drugie miejsce zajął "Dług" Krzysztofa Krauzego z liczbą 311 punktów. Na trzecim miejscu znalazła się oscarowa "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

dbxgv96

W dalszej części rankingu znalazły się takie produkcje jak "Psy", "Ostatnia rodzina", "Róża", czy "Ucieczka z kina Wolność". Na ósmym miejscu znalazła się "Zimna wojna", a zaraz za nią "Wesele". Listę zamyka film Jagody Szelc "Wieża. Jasny dzień".

Wybrane filmy musiały spełniać kryteria, wyznaczone przez założycieli stowarzyszenia Słowo i Film – Martę Chylińską i Mateusza Żebrowskiego. Jakie? Przynajmniej 51 proc. dialogów musiało być po polsku lub w polskich dialektach. Poza tym dzieła musiały być polskimi koprodukcjami. W związku z tym do rankingu nie załapały się takie produkcje jak "Pianista" Romana Polańskiego czy "Czerwony", "Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbxgv96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbxgv96

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj