Trwa ładowanie...

"Dzień świra" najlepszym polskim filmem po 1989 r.

Eksperci filmowi ze stowarzyszenia Słowo i Film oraz Narodowego Centrum Kultury wybrali najlepsze polskie filmy, które powstały na przestrzeni ostatnich 30 lat. Pierwsze miejsce zajęła produkcja "Dzień świra".

Share
Kadr z filmu "Dzień Świra"
Kadr z filmu "Dzień Świra"Źródło: Materiały prasowe
d2zq25m

"Kanon kina polskiego po ’89" to akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Słowo i Film. 110 ekspertów stworzyło listę najważniejszych polskich filmów z ostatnich 30 lat. W sumie na liście znalazło się 213 produkcji.

W głosowaniu ekspertów wygrał obraz Marka Koterskiego "Dzień świra".

- To najdziksza wiwisekcja spotworniałego życia wewnętrznego polskiego bieda-inteligenta w warunkach rzekomo zwycięskiej transformacji ustrojowej - napisał w uzasadnieniu filmoznawca Michał Oleszczyk.

ZOBACZ: 15 lat minęło… kultowe teksty z "Dnia Świra"

"Dzień świra" otrzymał 511 punktów. Drugie miejsce zajął "Dług" Krzysztofa Krauzego z liczbą 311 punktów. Na trzecim miejscu znalazła się oscarowa "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

d2zq25m

W dalszej części rankingu znalazły się takie produkcje jak "Psy", "Ostatnia rodzina", "Róża", czy "Ucieczka z kina Wolność". Na ósmym miejscu znalazła się "Zimna wojna", a zaraz za nią "Wesele". Listę zamyka film Jagody Szelc "Wieża. Jasny dzień".

Wybrane filmy musiały spełniać kryteria, wyznaczone przez założycieli stowarzyszenia Słowo i Film – Martę Chylińską i Mateusza Żebrowskiego. Jakie? Przynajmniej 51 proc. dialogów musiało być po polsku lub w polskich dialektach. Poza tym dzieła musiały być polskimi koprodukcjami. W związku z tym do rankingu nie załapały się takie produkcje jak "Pianista" Romana Polańskiego czy "Czerwony", "Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zq25m

Podziel się opinią

Share
d2zq25m
d2zq25m