Trwa ładowanie...
miś
WKZ
04-07-2021 09:07

Elżbieta Jodłowska nie myśli o zejściu ze sceny. "Nie stać mnie na bycie emerytką"

Elżbieta Jodłowska debiutowała przed kamerą ponad pół wieku temu, ale największą rozpoznawalność zawdzięcza epizodycznej roli w "Misiu", po której wyjechała z kraju na długi czas. Dziś ma 74 lata i mówi, że kocha scenę i ciągle jej mało występów. A nawet gdyby chciała odpocząć, to jej na to nie stać.

Share
Elżbieta Jodłowska skończyła w czerwcu 74 lataElżbieta Jodłowska skończyła w czerwcu 74 lataŹródło: AKPA
d2nrv5g

Elżbieta Jodłowska zaczynała jako artystka kabaretowa i teatralna. Przez jakiś czas kształciła się na nauczycielkę wychowania muzycznego i nauczania początkowego, ale ciągnęło ją na scenę i przed kamerę. W filmie zadebiutowała w 1969 r., jednak dopiero występ w "Misiu" (1980) zaowocował ogólnopolską rozpoznawalnością. Jodłowska nie przekuła jednak tego w dalszą karierę.

"Wyjechałam, bo w kraju były trudne dla artystów estradowych czasy. Postanowiłam więc ten okres przeczekać za oceanem" – wyznała w książce "Gwiazdy błyszczały wczoraj". Jodłowska ułożyła sobie życie w USA. Początkowo była typową panią domu, zajmowała się dziećmi, ale w końcu założyła firmę sprzątającą. Cały czas myślami wracała do kariery scenicznej.

Jodłowska w USA zaczęła występować z recitalami i w muzycznym widowisku Barbary Krafftówny. Spełniła też marzenie o założeniu własnego radia. Niestety projekt "Radio Ela" szybko upadł. Aktorka nadawała przez godzinę w każdą niedzielę i musiała z własnej kieszeni każdorazowo płacić 350 dol.

Maneskin dla WP: Homofobia? Nie powinno być na nią żadnego przyzwolenia

- Żeby je zarobić, łapałam się, czego się dało... W końcu zniechęciłam się do tego stopnia, że postanowiłam wrócić do Polski - opowiadała "Dziennikowi Wschodniemu" po latach.

d2nrv5g

Po powrocie do Polski okazało się, że jest dla niej miejsce w show-biznesie. Jodłowska zaczęła grać w filmach i serialach ("Na Wspólnej", "Brzydula", "Julia", "Świat według Kiepskich" i wiele innych), a przede wszystkim wróciła na scenę.

Elżbieta Jodłowska (w środku) w 2001 r. AKPA
Elżbieta Jodłowska (w środku) w 2001 r.Źródło: AKPA

- Kocham scenę, ciągle mi mało występów. Poza tym nie stać mnie na bycie emerytką – wyznała niedawno w wywiadzie. 74-latka z powodzeniem założyła "Babski kabaret", do którego zaprosiła Krystynę Sienkiewicz, Bożenę Dykiel, Igę Cembrzyńską. To właśnie Jodłowska stoi za popularnymi spektaklami "Klimakterium i już" i "Klimakterium 2". Występowała też z "Kabaretem Jednego Aktora".

- Z dzisiejszej perspektywy oceniam, że najwięcej dokonałam po 50. roku życia. Zaczęłam pisać, a moje sztuki podobają się. Nabrałam dystansu do siebie, nauczyłam się nie przejmować tym, jak wyglądam – opowiadała warszawskiemu "Mieszkańcowi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nrv5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nrv5g
d2nrv5g