Trwa ładowanie...

Emilian Kamiński tłumaczy, dlaczego odebrał medal od Andrzeja Dudy

Emilian Kamiński odebrał medal zasłużonego dla kultury od prezydenta Andrzeja Dudy. Tłumaczy nam, dlaczego poszedł na uroczystość do Pałacu Prezydenckiego i co sądzi o polityce.

Emilian Kamiński tłumaczy, dlaczego odebrał medal od Andrzeja DudyŹródło: East News
d2vp3ja
d2vp3ja

Sebastian Łupak: Odebrał pan odznaczenie od prezydenta Dudy…

Emilian Kamiński: A tak! Ja mam odznaczenia od prezydenta Wałęsy, Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego i Komorowskiego. Tylko od Jaruzelskiego nie mam. Teraz też pojechałem…

Niektórzy bojkotują medale od prezydenta Dudy w geście protestu przeciwko jego polityce.

To jest demokratycznie wybrany prezydent w wolnych wyborach. Mnie demonstracje nie interesują. Ja nie lubię polityki. Ja się nie będę buntował – jest jak jest no i dobra. Był tak też Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Halina Frąckowiak i Krysia Prońko, autor kryminałów Marek Krajewski. Nie zasłużyłem na takie towarzystwo, ale dali i mi. Ja wziąłem do Pałacu Prezydenckiego żonę i syna, żeby im pokazać.

PAP/ Halina Frąckowiak z prezydentem Dudą
Źródło: PAP/ Halina Frąckowiak z prezydentem Dudą

Nie miesza pan kultury z polityką?

Absolutnie nie! Ja się do tego nie mieszam. Ja robię swoje. Utrzymanie prywatnego teatru to jest gehenna. Każdego miesiąca patrzysz, czy wydolisz. Ja nie mam grosza dotacji z państwa. Mam tylko sponsora – PKN Orlen – i to mi starcza na część czynszu.

d2vp3ja

Mecenat państwa albo miasta nie działa?

Nie ma żadnego mecenatu, mimo, że zajmuję się krzewieniem kultury. Robię misyjne spektakle: o zagrożeniu młodzieży internetem, o dopalaczach, czy ”My, dzieci z dworca Zoo”. I w d… to mają. No i dobra. Zakładając teatr, zrobiłem plan biznesowy, że mam się jakoś utrzymać. 11 lat walki i dalej żyję.

Polityka nie jest dla pana?

Namawiają mnie z różnych stron, żeby się wypowiedzieć politycznie, po tej czy po tamtej stronie. Ale ja przepraszam i mówię, że teatr ma być apolityczny, niezależny. Polityki jest za dużo – w moim teatrze jej nie będzie. Ja mam misję kulturową.

Zobacz: Emilian Kamiński o Glińskim: niech zrobi, co ma do zrobienia

d2vp3ja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vp3ja