Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
muzyka
24-05-2019 10:42

Enter Enea Festival już w czerwcu! Znamy artystów programu Leszka Możdżera

Dziewiąta edycja Enter Enea Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego pod dyrekcją artystyczną, wybitnego polskiego muzyka Leszka Możdżera, odbędzie się 17-19.06.2019 w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Enter Enea Festival już w czerwcu!  Znamy artystów programu Leszka MożdżeraŹródło: Materiały prasowe
d14309c
d14309c

Muzyczne spotkania nad Jeziorem Strzeszyńskim na stałe wpisały się już do koncertowego kalendarza Polski. Kameralność plenerowego festiwalu jest, obok wyjątkowego, autorskiego programu skierowanego na premiery i projekty specjalne Leszka Możdżera oraz przeglądu jego muzycznych fascynacji, znakiem rozpoznawczym wydarzenia.

Enter Enea Festival prezentuje różnorodność sceny jazzowej oraz muzyków szukających inspiracji na przecięciu się sztuk i stylistyk. Spotkanie muzyki improwizowanej, ludowej, klasycznej z muzyką elektroniczną czy sztuką słowa. 17-19 czerwca, na jednej scenie, nad Jeziorem Strzeszyńskim spotkają się wybitni muzycy, których nieda się zamknąć w gatunkowych szufladkach. W trakcie trzech dni zabrzmią m.in. bałkańska orkiestra dęta, operowy śpiew, elektroniczny jazz i fortepianowy koncert solowy.

Enter Enea Festival łączy w tym roku różne żywioły. Na jednej scenie usłyszymy muzykę z Turcji, Macedonii, czy Ukrainy, ale też wirtuozów perkusji, instrumentów klawiszowych czy gitary, grających na światowych jazzowych scenach.

- Tegorocznym kluczem programowym są drgania będące źródłem duchowym muzyki, wyobraźni i emocji. Drgania to też fizyczne źródła dźwięku: jak struny w gitarze, czy skrzypcach, membrana bębna, czy efekt wibracji powstającej od uderzenia młotkiem w strunę fortepianu i rozchodząca się po nim fala w powietrzu - mówi Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Drgania to rytm, a jeżeli chociaż jeden element we wszechświecie wypadnie z rytmu to wszystko rozpadnie się na kawałki. Rytm cechuje nasze biopole, naszą energię i życie, dlatego też spotykamy się w przyrodzie Jeziora Strzeszyńskiego, oprawie naszych dorocznych spotkań, w przyrodzie dającej nam wszystkim fizyczne istnienie.

d14309c

Enter Enea Festiwal to przede wszystkim możliwość uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym o unikalnej atmosferze niezobowiązującego spotkania o nad Jeziorem Strzeszyńskim.

– Enter Enea Festival jak, co roku będzie muzyczną ucztą i ważnym kulturalnym wydarzeniem na mapie naszego działania. Łączenie nastrojów, aranżów i inspiracji w mistrzowskim wykonaniu Leszka Możdżera doda dużo dobrej energii wszystkim melomanom, którzy spotkają się w ostatnich dniach czerwca nad Jeziorem Strzeszyńskim. Enea z festiwalem jest nieprzerwanie od pięciu lat, cieszy nas, że jesteśmy częścią tego projektu i możemy wspierać organizatorów w jego przygotowaniu, a także otworzyć festiwal na szersze grono odbiorców – mówi Magdalena Hilszer, kierownik Biura Komunikacji w Enei.

Od dwóch lat, Enter Enea Festival otwiera się w poniedziałkowy wieczór, zapraszając publiczność na niebiletowane wydarzenia. W tym roku program muzyczny zainauguruje Dagadana wraz z gośćmi, a zaraz po niej nastąpi specjalne wykonanie spektaklu-koncertu "Raport Kassandry” teatru Pieśni Kozła i Leszka Możdżera w poniedziałek (17.06), zaraz po otwarciu wystaw ABC Gallery. Teatr stworzył unikatową formę koncertu eksplorującego rytualne korzenie teatru, w którym muzyczność współtworzy teatralność, a rzeczywistość mitologiczna przemawia do nas polifonią dźwięków.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Program 2019

Te rdzenne, etniczne akcenty będą świetnym wprowadzeniem do wtorkowego wieczór u, który rozpocznie koncert tureckiego Taksim Trio, rozpoznawalnego na rynku world music z uwagi na perfekcyjne zespolenie muzycznych temperamentów wirtuozów, z kolei w środowy wieczór Festiwal zakończy wulkan macedońskiej energii, Kočani Orkestar.

d14309c

W tegorocznym programie usłyszymy między innymi koncerty szwajcarskiego artysty, wirtuoza instrumentów perkusyjnych Jojo Mayera & Nerve. Nerve powstało w latach 90. Na przestrzeni lat muzycy inspirowali się szerokim spektrum muzyki elektronicznej, poprzez Jungle, Dub Step, czy aż po Minimal, w których zawsze szukali pola do improwizacji. Zespół z ogromnym sukcesem i charyzmą zintegrował jazzowe brzemienia w erę cyfrową, dbając o rock’n rolowego ducha, co zapewnia niepowtarzalną formę ekspresji i znakomite brzmienia.

Szlachetną antytezą do tej propozycji będzie koncert Chrisa Jarretta, jednego z najbardziej cenionych na świecie jazzowych wirtuozów fortepianu i organów kościelnych. Muzyka Chrisa Jarretta ignoruje nakazy stylu. Chris Jarrett wykorzystuje struktury muzyki klasycznej i wolności jazzowej improwizacji. Łączy w sobie zamiłowanie do form wraz z rozwojem energii jazzu. Podczas koncertu w Poznaniu, Jarretta usłyszymy też w duecie z Leszkiem Możdżerem.

Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą Martin Weinert, basista i muzyczny partner artystki od początku jej muzycznej kariery i Cezary Konrad, perkusista, znany już publiczności Enter Enea Festival. Muzycy spotkali się między innymi przy nagraniu płyty „Fjord” Susan i Martina Weinerta, wydanej w 2015 roku. W specjalnym koncercie na gitarę, bas, perkusję i fortepian usłyszymy przekrojowy repertuar kreślony wyraźnym charakterem pisma wybitnej niemieckiej gitarzystki.
Susan z radością wraca do Polski, gdzie regularnie spotyka się z muzykami na warsztatach w Chodzieży, tym razem po raz pierwszy wystąpi w Polsce z artystami z którymi wyruszyła już w autorską, muzyczną podróż. Artyści wystąpią wspólnie jako Reunion Quartet, jako, że ich pierwsze spotkanie miało miejsce w latach 90-tych.

d14309c

Sztuki wizualne

Jak co roku, kontekstem artystycznych spotkań nad Jeziorem Strzeszyńskim, będzie Visual Park, kuratorowany przez ABC Gallery, prowadzoną przez Katarzynę Jankowiak- Gumną. W poniedziałek, 17-go czerwca, uczestniczyć będziemy w odsłonięciu repliki neonu według projektu Zbigniewa Kaji : Strzeszynek – Wypoczynek.

Jednocześnie, w samej galerii otwarta zostanie wystawa pod tytułem Kraina Pieczonych Gołąbków, na której zobaczymy prace Agnieszki Antkowiak, Sławomira Brzoski, Jarosława Flicińskiego, Izabela Gustowskiej, Jędrzeja Hofmana, Bartosza Kokosińskiego, Piotra C. Kowalskiego, Łódzi Kaliskiej, Marcina Łukasiewicza, Ewy Partum, Anne Peschken/Mareka Pisarskiegi (Urban Art), Sławomira Tomana i Mirelli von Chrupek.

Koncepcja wystawy Kraina Pieczonych Gołąbków zrodziła się tęsknoty za Matissowską ideą sztuki jak wygodny fotel: spełniającej potrzeby estetyczne, radosnej, niosącej harmonię, będącej ucztą dla oczu i dla ducha I z pytania czym dzisiaj jest mityczna Kukania, jak wygląda współczesna kraina beztroski, nieograniczonej obfitości i niczym niezakłóconego błogostanu. - mówi Katarzyna Jankowiak -Gumna, kuratorka. - Tematyka wybranych na wystawę prac odnosi się do – jak mogłoby się wydawać – bezproblemowej sfery ludzkiej aktywności: do wypoczynku, relaksu, zabawy i rekreacji.

d14309c

Podobnie jak Kraina Pieczonych Gołąbków Pietera Bruegela, każdy z prezentowanych obiektów za zasłoną estetycznej atrakcyjności kryje jednak drugie dno. A legendarna Kraina Szczęśliwości w kontekście kultu młodości i powszechnie obowiązującego postulatu nieustającego i bezwarunkowego wellness & fitness po raz kolejny okazuje się niedoścignioną utopią.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja Europejskie Forum Sztuki, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea, który zaprosi też Festiwalowiczów i odwiedzających Strzeszynek do dedykowanej Festiwalowi strefy relaksu nad taflą jeziora.

d14309c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14309c