Trwa ładowanie...

Enter Enea Festival : ósma edycja wydarzenia pod znakiem różnorodności

Ósma edycja Enter Enea Festival, zbliża się wielkimi krokami. Doroczne święto miłośników muzyki i natury, odbędzie się w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim, w dniach 28-30 maja. Od dawna, dzięki obranej przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu, linii programowej, uciekamy od jego klasyfikowania, kierując się w naszych wyborach niepodważalnym wskaźnikiem: poszukiwaniem piękna i szczerą fascynacją jego różnorodnością.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Enter Enea Festival : ósma edycja wydarzenia pod znakiem różnorodnościŹródło: ONS.pl
d13jref
d13jref

W tym roku prezentujemy naszej publiczności prawdziwy kalejdoskop muzycznych wrażeń. W programie nie zabraknie świetnego, jazzowego grania, wspólnie wysłuchamy też solowego rosyjskiego koncertu na bałałajkę, charyzmatycznego austriackiego tercetu smyczkowego i przygotowywanej specjalnie na nasze muzyczne spotkanie nowej wersji Psalmów Dawidowych w kompozycji Leszka Możdżera z udziałem zaproszonych gości.
Wyjątkowym wydarzeniem jest premiera projektu Symphosphere , wspólnego, autorskiego projektu Leszka Możdżera i amerykańskiej saksofonistki, Tii Fuller, łączącego style, gatunki i energie w porywających improwizacjach wybitnych solistów.

Festiwal zaczynamy spotkaniem na pograniczu koncertu i seansu terapeutycznego Echo Serca pozwoli nam odciąć się od rzeczywistości na te kilka wieczorów nad gościnną taflą Jeziora Strzeszyńskiego. 28.05, po zachodzie słońca, o godz.21:30, zapraszamy na wspólną wycieczkę do korzeni muzyki – ludzkiego organizmu, w tym dźwięków serca i tętna oraz częstotliwości, które mają wpływ na ludzkie emocje. Przewodnikami tej dźwiękowej podróży będą muzycy: Miłosz Pękala, Bartosz Weber i autor wizualizacji pokazywanej w trakcie koncertu - Wiktor Podgórski. To będzie wyprawa przez różne stany emocji i świadomości, inspirowana muzyką współczesną, minimalizmem, ale także muzyką, kulturą i medycyną wschodu . Gościem specjalnym koncertu będzie Leszek Możdżer.

Dwa koncertowe dni (29-30.05) zaskoczą festiwalową publiczność swoją różnorodnością. Muzyczne spotkania rozpocznie Tomasz Chyła ze swoim kwintetem. Występy zespołu młodego skrzypka znane są z niezwykle ekspresyjnych, wirtuozerskich popisów solistów oraz energetycznych, wspólnych i otwartych improwizacji całego składu, co nie kłóci się z upodobaniem do prostej formy i melodyjności. Kolejnym smyczkowym koncertem będzie występ wiedeńskiej formacji First Strings on Mars, prowadzonej przez Georga Breinschmida, znanego już poznańskiej publiczności z brawurowego koncertu na festiwalu w 2016 roku z zespołem radio.vienna.quartet. Doświadczeni muzycy urzekają publiczność wirtuozerią i zabawną formą, ale wszystko opiera się na solidnym warsztacie tria smyczkowego złożonego z wybitnych solistów.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pierwszy wieczór zakończy koncert specjalny. Leszek Możdżer, wraz z zaproszonymi do współpracy muzykami i Poznański Chór Chłopięcy , zaprezentuje swoje Psalmy Dawido-we, w odświeżonej wersji. Psalmy Dawidowe to sześć kompozycji Leszka Możdżera opar-tych na biblijnych tekstach w tłumaczeniu Czesława Miłosza stanowiących rzadki przykład połączenia muzyki chóralnej o sakralnym charakterze z żywiołowym, improwizującym kwintetem jazzowym. Skład kwintetu jest nietypowy, bo zawiera dwa zestawy perkusyjne, które budując bogatą warstwę rytmiczną umiejscawiają muzykę w bogatej pulsacji i nadają jej wyjątkowo nowoczesne brzmienie. Partie chóru w których uroczyste teksty Psalmów podane są we współczesnej formie, czerpią z muzyki klasycznej i w szczególny sposób podkreślają tłumaczenie Czesława Miłosza, który w mistrzowski sposób operując polszczyzną udowadnia, że nasz język, wbrew obiegowym opiniom, odznacza się wyjątkową melodyjnością. W koncercie udział wezmą: Lars Danielsson, Adam Pierończyk i Sławomir Koryzno oraz perkusista Magnus Öström, znany z legendarnego składu E.S.T.

d13jref

Drugi dzień rozpocznie kameralny, ale hipnotyzujący koncert rosyjskiego mistrza bałałajki, Aleksieja Arhipovskiego, któremu udało się nadać temu instrumentowi zupełnie nową jakość. Rosyjski artysta dysponując niespotykanym wyczuciem barwy i mistrzowsko operując techniką flażoletów, potrafi wydobyć z niego zdumiewającą paletę brzmień i efektów. W jego rękach bałałajka okazuje się instrumentem nowoczesnym i zaskakująco elastycznym. Grając zaledwie na trzech strunach tego prostego instrumentu ludowego, potrafi wprawić w zachwyt wielotysięczną publiczność. Zaraz po nim, scenę przejmie Maciej Obara, jeden z najaktywniejszych polskich muzyków na arenie międzynarodowej. Saksofonista wraz ze swoim kwartetem szturmem podbija światowe festiwale. Kwartet, wydawany przez prestiżową wytwórnię ECM to czołówka europejskiej sceny jazzowej, a każdy z jego członków charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń, wspólnie tworzą muzykę kompletną, świadomą i przede wszystkim piękną.

Symphosphere to próba połączenia odległych muzycznych światów. Elektronika, muzyka orkiestrowa, improwizacja oraz brzmienia z obrzeży muzyki techno będą tłem na którym amerykańska saksofonistka Tia Fuller, Leszek Możdżer oraz Lars Danielsson będą improwizować łącząc ze sobą pozornie odległe stylistyki i tworząc kalejdoskopową dźwiękową konstrukcję. Orkiestrę poprowadzi Maciej Sompoliński. Ze wszystkich dotychczasowych poszukiwań Leszka Możdżera, który od lat konsekwentnie próbuje łączyć ze sobą różne style i gatunki, ten projekt jest zdecydowanie najbardziej zaawansowany i rozbudowany. Stanowi połączenie elementów muzyki technicznej, elektronicznej, klasycznej, filmowej i jazzowej, a wraz z zaangażowaniem wybitnej frontmanki (Tia Fuller współpracowała m.in z Beyonce) nabiera wymiaru atrakcyjnego widowiska o wysokiej jakości artystycznej. Orkiestrę Collegium F poprowadzi Maciej Sompoliński.

Tradycyjnie już scena Enter Enea będzie znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie ABC Gallery i poznańskiego parku rzeźby plenerowej Visual Park nad Jeziorem Strzeszyńskim, kuratorowanym przez Katarzynę Jankowiak-Gumną. Odsłony prac artystycznych są nieodłączną częścią festiwalu, tak mocno osadzonego w przyrodzie. W tym roku twórcami zaproszonymi do artystycznych interwencji są Zbigniew Sałaj, który zaprezentuje prace pod tytułem Guzik z teorii widzenia i Robert Kuśmirowski, którego Tężnia Sztuki dołączy do kolekcji Visual Park. Podwójny otworzy festiwal 28 maja, o godz.20.

Enter Enea Festival to coroczne święto miłośników muzyki. Założony przez Jerzego Gumnego, prezesa Fundacji „Europejskie Forum Sztuki”, festiwal łączy w sobie niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z wyjątkowością wynikającą z kameralnego spotkania i bliskiego kontaktu z artystami, a przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera muzyków, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych doznań i wrażeń. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem tytularnym Festiwalu jest Enea.

*Więcej informacji: www.enterfestival.pl *

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d13jref
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13jref

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj