Trwa ładowanie...
śmierć
17-06-2019 17:52

Gloria Vanderbilt nie żyje. Artystka miała 95 lat

Zmarła Gloria Vanderbilt. Amerykańska artystka i stała bywalczyni salonów zmarła w wieku 95 lat. Znana była przede wszystkim z zaprojektowania pierwszych na świecie dżinsów.

Gloria Vanderbilt nie żyje. Artystka miała 95 latŹródło: Fotonova, fot: Czesław Czapliński
ddj6pox
ddj6pox

Gloria Vanderbilt nie żyje

Gloria Vanderbilt urodziła się 20 lutego 1924 roku w Nowym Jorku. Imię otrzymała po matce. Pochodziła z bardzo zamożnej rodziny - jej dziadek wzbogacił się, budując koleje. Ojciec był alkoholikiem, zmarł na marskość wątroby, ale pozostawił jej w spadku kilka milionów dolarów. Pieniędzmi zarządzała jednak matka. Siostra Thelma była kochanką księcia Walii.

Kiedy miała 10 lat, matce odebrano prawa rodzicielskie i małą Glorią zajmowała się ciotka ze strony ojca, Gertrude Vanderbilt Whitney, rzeźbiarka i filantropka. Nowa opiekunka twierdziła, że lesbijski związek matki może źle wpłynąć na dzieci. Dziewczynka wychowywała się razem z kuzynami.

Ukończyła szkołę artystyczną Arts Student League. Po ukończeniu 18. roku życia wyjechała do Hollywood. Zarabiała, malując obrazy, projektując pościel, sztućce i porcelanę. Pisała także wiersze, powieści i scenariusze. W latach 70. sprzedawała prawa do oznaczania swoim imieniem i nazwiskiem okularów, perfum, ubrań. Zaprojektowała pierwszą parę dżinsów na świecie. Na tylnej kieszeni miały napis „Gloria Vanderbilt”. Produkowane były przez przedsiębiorstwo Murjani Corporation.

ddj6pox

Artystka czterokrotnie wychodziła za mąż, w tym za dyrygenta polskiego pochodzenia Leopolda Stokowskiego. W 1988 roku była świadkiem, jak Carter, syn z ostatniego małżeństwa, skoczył z okna mieszkania na 14. piętrze - są teorie, że cierpiał na depresję lub była to reakcja uboczna na leki przeciwko astmie.

Syn wspomina Glorię Vanderbilt

Anderson Cooper, drugi z synów z małżeństwa Wyattem Emorym, pracuje dziś w CNN. Mówił o śmierci mamy na antenie telewizji. Rozpłakał się przy tym.

- Była gotowa, by odejść. Cały czas była otoczona przyjaciółmi i bliskimi. Niezwykła kobieta, która kochała. Codziennie sobie mówiliśmy, że kochamy się nawzajem. Mimo wieku była nowoczesną kobietą, każdy z jej znajomych to powtarzał - powiedział dziennikarz.

Gloria Vanderbilt zmarła w wieku 95 lat. Walczyła z rakiem żołądka.

ddj6pox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddj6pox