Trwa ładowanie...
d2282x0

Gwiazdy dają dobry przykład karmiąc piersią. "Nie ma się czego wstydzić"

Edyta Pazura nie ma oporów przed karmieniem piersią na plaży. Modelka "Sports Ilustrated" zrobiła to samo na wybiegu.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Edyta Pazura z Ritą na plaży w Juracie
Edyta Pazura z Ritą na plaży w JuracieŹródło: Instagram.com
d2282x0

Wielkimi krokami zbliża się doroczny, promowany przez WHO Światowy Tydzień Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week, 1-7 sierpnia). To ważny czas, w którym mówi się głośno o korzyściach płynących z karmienia dzieci mlekiem matki, do czego teoretycznie nie trzeba nikogo przekonywać. Teoretycznie, gdyż w praktyce wiele kobiet woli uniknąć tego "obowiązku". Szczególnie gdy trzeba przystawić dziecko do piersi poza domem.

Do tego grona nie należy z pewnością Edyta Pazura, która pochwaliła się na Instagramie zdjęciem z Juraty, gdzie dyskretnie karmi piersią córeczkę Ritę. O dyskrecji nie można mówić w przypadku modelki Mary Martin. Uczestniczka pokazu strojów kąpielowych "Sports Illustrated" pojawiła się na wybiegu w Miami, trzymając dziecko przy piersi. W jej przypadku był to manifest wpisany w charakter całego pokazu. Martin stanęła bowiem w jednym rzędzie z modelką po amputacji nogi, w rozmiarze XXL itd.

Rok temu zdjęcie z karmienia piersią pojawiło się na instagramowym koncie Anny Lewandowskiej, to samo pokazała ostatnio aktorka i piosenkarka Solange Hilário. Na podobny ruch zdecydowała się przepiękna modelka Candice Swanepoel. Gwiazda kojarzona z okładkami "Vogue'a", sesjami toples i w kostiumach kąpielowych, bez żadnych oporów pokazywała prywatne zdjęcia z dzieckiem przyssanym do piersi. Pisząc przy tym ważne słowa, które odbiły się szerokim echem.

- Wiele kobiet wstydzi się karmić piersią, bywają nawet wyrzucane za to z miejsc publicznych. Sama miałam poczucie, że muszę się zasłaniać i w jakimś stopniu wstydzić tego, że karmię swoje dziecko w obecności innych ludzi. Ale jakoś nie miałam takich odczuć, gdy pozowałam toples w imię sztuki – pisała Swanepoel.

d2282x0

- Karmienie piersią nie jest seksualne, jest naturalne. Ludzie, którzy uważają, że robienie tego w miejscach publicznych jest niewłaściwe, powinni się dokształcić w temacie korzyści dla matki i dziecka wynikających z karmienia piersią– apelowała modelka.

Słowa Swanepoel, choć pisane prawie 2 lata temu, są cały czas aktualne i powinny dotrzeć do wszystkich, którzy mają problem z widokiem dziecka wtulonego w matczyną pierś w przestrzeni publicznej.

- Karmienie piersią w miejscach publicznych jest częścią życia społecznego. Jest również praktyczne i wygodne. Wbrew pozorom ułatwia wyjście z domu, spotkania w gronie przyjaciół czy wyjazd za miasto – przekonuje komunikat Ministerstwa Zdrowia.- Rodzice nie muszą zabierać ze sobą dodatkowych akcesoriów (np. butelek, wody do sporządzenia mieszanki) by nakarmić dziecko w przestrzeni publicznej. Pokarm matki jest bezpieczny dla dziecka i zawsze w odpowiedniej temperaturze.

d2282x0

Przeciwciała w mleku matki budują odporność dziecka, poza tym nie można zapominać o aspekcie psychologicznym całego procesu.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 6. miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki.

- Mleko matki to najlepszy pokarm, którego nie zastąpi żadne mleko w proszku – mówi w rozmowie z WP lek.dent. Hanna Sobczak-Zagalska, specjalista stomatologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zwraca przy tym uwagę na pewien istotny aspekt karmienia piersią, o którym wiele matek nie ma pojęcia.

d2282x0

- Zawsze zachęcam matki do karmienia piersią i nigdy nie mówię, kiedy mają przestać [WHO nie podaje górnej granicy – dop. red.]. Zwracam jednak uwagę na problem próchnicy wczesnego dzieciństwa (ECC), nazywanej czasem "próchnicą butelkową". Ten problem dotyka wielu dzieci, którym matki podają w nocy pierś na uspokojenie. W takich sytuacjach, gdy dziecko śpi z brodawką w ustach, nie ma mowy o aktywnym ssaniu – mówi specjalistka stomatologii dziecięcej. – A tylko aktywne ssanie uniemożliwia osadzanie się mleka matki na zębach dziecka, co w dużej mierze zapobiega występowaniu ECC.

Kolejny Światowy Tydzień Karmienia Piersią rozpocznie się już 1 sierpnia. W tym czasie z pewnością wiele gwiazd będzie przekonywać w mediach społecznościowych, że dziecko wtulone w pierś matki w miejscu publicznym nie jest powodem do wstydu. I trudno się z nimi nie zgodzić.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2282x0

Podziel się opinią

Share
d2282x0
d2282x0