Janelle Monae z coming outem. Tak postrzega swoją płeć
Janelle Monae po raz kolejny zabrało głos w sprawie swojej tożsamości płciowej. Przyznało, że nie ogranicza się do postrzegania siebie jako wyłącznie kobiety.
Janelle Monae to osoba utalentowana muzycznie i aktorsko. Ma na koncie zarówno świetnie przyjęte albumy w stylu futurystycznego soulu ("The ArchAndroid"), jak i udane role w niezależnych dramatach ("Moonlight"). W związku z niedawną publikacją jej pierwszej książki, gwiazda była gościem w programie "Red Table Talk", który współprowadzi Jada Pinkett Smith, żona Willa Smitha.
Monae poruszyło w rozmowie temat swojej tożsamości płciowej. – Jestem osobą niebinarną, więc po prostu nie widzę siebie wyłącznie jako kobietę – wyznała. – Czuję całą moją energię. Czuję, że Bóg jest kimś o wiele większym niż "on" lub "ona". Więc jeśli pochodzę od Boga, to jestem wszystkim. Zawsze jednak będę trzymać z kobietami. Zawsze będę trzymać z czarnymi kobietami. Po prostu postrzegam siebie poza podziałem binarnym – dodała.
Zobacz: Digiseksualizm: czy relacje z seks-robotem zastąpią prawdziwe związki?
Monae już kilka lat temu zidentyfikowało się jako osoba panseksualna, co oznacza, że czuje seksualny lub emocjonalny pociąg do osób niezależnie od ich płci czy tożsamości płciowej.
Gdy zostało zapytane w talk-show, dlatego postanowiło zrobić kolejny coming out, Monae przyznało, że w przeszłości odgrywało publicznie różne części swojej osobowości, ale teraz w pełni "posiada siebie".
Na koniec małe wyjaśnienie. Pisanie o osobach niebinarnych sprawia pewną trudność. Język angielski jest o wiele bardziej neutralny płciowo niż polski, stąd osoby niebinarne stosują w liczbie pojedynczej formy "they/them" (oni/one/ich) zamiast męskiej lub żeńskiej. W Polsce ten problem próbuje rozwiązywać się m.in. za sprawą znaków specjalnych (np. _ wstawiane za jedną z liter) czy dukaizmów (mówiłum). Jednak prof. Jerzy Bralczyk uważa, że najrozsądniej jest używać rodzaju nijakiego. Nie jest to "może najlepsze wyjście", ale "bardziej do przyjęcia, niż formy z dywizem, czy ukośnikiem". Stąd w tym tekście dominuje rodzaj nijaki w określeniu do Monae.