Trwa ładowanie...
d1ol6v2

Jedna impreza, setki komentarzy. Nie piszcie źle o gwiazdach, dopóki tego nie przeczytacie

Met Ball Gala w Nowym Jorku przejdzie do historii jako najbardziej niezrozumiała. Bo niby skąd ten okropny kicz na czerwonym dywanie? O wpadkę było łatwiej w komentarzach niż na czerwonym dywanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kicz przede wszystkim. Tak miało być!
Kicz przede wszystkim. Tak miało być! (East News)
d1ol6v2

Met Gala uznawana jest od kilkudziesięciu lat za najważniejsze wydarzenie w świecie mody. W poniedziałek, 6 maja, odbyła się 71. już edycja tej kultowej imprezy, prowadzonej od lat 90. przez Annę Wintour (naczelną magazynu modowego ”Vogue”) we współpracy z Instytutem Kostiumowym słynnego nowojorskiego Metropolitan Museum of Art (MET).

Zobacz: Gwiazda zaskoczyła wszystkich. Zobacz nagranie z czerwonego dywanu

Gala, zwana od początku "Przyjęciem Roku", odbyła się po raz pierwszy w 1948 roku, a jej pomysłodawczynią była publicystka Eleanor Lambert. Chodziło o to, aby zachęcić bogatych nowojorczyków do finansowego wspierania muzeum.

d1ol6v2

Jak to zrobić? Najlepszy pomysł to zaprosić gwiazdy: muzyków, aktorki, projektantów i sportowców na niezapomniany pokaz mody, połączony z koktajlem, kolacją i imprezą taneczną. A do tego dołączyć wernisaż nowej ekspozycji muzealnej. Pomysł się przyjął. I tak oto po wielu latach Met Gala to impreza, której datę wszystkie gwiazdy mają wpisaną w kalendarze na kilka miesięcy przed wyjściem na czerwony dywan. Ba, jest to tak prestiżowe wydarzenie, że zatrudniają całe sztaby specjalistów. Tylko po to, by pojawić się na kilku zdjęciach.

W tym roku na gali zobaczyliśmy takie gwiazdy, jak: Lady Gaga, Gigi Hadid, raperka Cardi B, Janelle Monae, tenisistka Serena Williams, Jared Leto, Jennifer Lopez, Donataella Versace, Saoirse Ronan, Emily Ratajkowski, Rita Ora, Celin Dion, Penelope Cruz, Dua Lipa i Joan Collins.

PRZECZYTAJ: Celine Dion martwiąco wychudzona. Pojawiła się na after party gali MET 2019

Skąd ten kicz?

Tegoroczne kreacje zostały opisane w mediach światowych i niektórych polskich jako ”kiczowate, w złym guście, przesadzone, pozbawione dobrego smaku”. Grzmiano: jak można się tak ubierać?!

A przecież o to właśnie chodziło! Gwiazdy ubrały się bowiem zgodnie z tematem. Mieć do nich pretensje, to tak, jakby wytykać komuś, że przyszedł na imprezę o tematyce ”lata 80.” w pufiastej bluzce, cekinach i trwałej ondulacji. Ciężko się czepiać.

d1ol6v2

Podobnie z tegoroczną galą, która miała uwydatnić ironię, humor, pastisz, teatralność i przesadę w modzie. Bowiem tegoroczny temat – zadany gwiazdom – to ”camp”, a po polsku po prostu kamp. Ci, którzy o gwiazdach pisali, że wypadły idiotycznie, na równie dużym idiotyzmie dali się przyłapać.

Tę stylistykę opisała w słynnym eseju z 1964 r. wybitna amerykańska intelektualistka Susan Sontag. Tłumaczyła, że istotą kampu jest umiłowanie tego, co nienaturalne, sztuczne i przesadne. Upodobaniu do tego, co odbiega od normy; czerpanie inspiracji z kultury wysokiej i popularnej. Kamp – jak tłumaczyła Sontag - operuje ironią, sarkazmem i specyficznym poczuciem humoru.

East News

Kate Perry jako żyrandol

I rzeczywiście zobaczyliśmy na tegorocznej gali Met stylistykę kamp w pełnej krasie. Kto miał nam ją pokazać, jak nie Lady Gaga – kwintesencja kampu – która od zawsze czyniła z siebie obiekt i dzieło sztuki. Pokazała się aż w czterech kreacjach, m.in. w intensywnie różowej sukni do ziemi, z okazałymi bufiastymi rękawami i wielką kokardą zawiązaną w talii.

Za to piosenkarka Katy Perry wyglądała, jakby założyła na siebie żyrandol.

d1ol6v2

Muzyk i aktor Jared Leto pojawił się z... własną głową pod pachą.

Getty Images

Aktor Billy Porter paradował w kostiumie inspirowanym starożytnym Egiptem. Do ramion miał przyszyte złociste skrzydła.

Getty Images

Aktorka i modelka Zendaya udawała z kolei… Kopciuszka.

Getty Images

Naczelna ”Vogue’a” Anna Wintour ubrała się tak, jak zdefiniowała to sama Susan Sontag w słynnym eseju: ”Kamp to kobieta ubrana w suknię z trzech milionów piór”.

Getty Images

Bluźniercza moda

To nie pierwszy raz, kiedy gala Met wywołuje kontrowersje. Gdy tematem były Chiny, twórców i gości oskarżono o rasizm i brak wyczucia dla innych kultur. Z kolei, gdy tematem były Niebiańskie Ciała (moda i katolicka wyobraźnia), hierarchia kościelna uznała galę za bluźnierczą.

Kto będzie w Nowym Jorku w najbliższych tygodniach, mimo, że nie dostał się na galę, wciąż będzie mógł zwiedzić w MET wystawę poświęconą kampowi.

Wystawa będzie dostępna do 8 września. Pomieszczenia Metropolitan Museum of Art wypełnia ponad 200 obiektów: kreacji, obrazów, rzeźb i rysunków, datowanych nawet na XVII wiek. Wszystkie związane z przerysowanym, ironicznym kiczem.

d1ol6v2

Podziel się opinią

Share

d1ol6v2

d1ol6v2