Trwa ładowanie...
znachor
WKZ
20-07-2023 10:51

Miał tylko 61 lat. Grób aktora widać z daleka

Sławę przyniosła mu rola Bogumiła Niechcica w "Nocach i dniach"; jako Rafał Wilczur w "Znachorze" na dobre zapisał się w historii polskiego kina. Jerzy Bińczycki zmarł nagle i niespodziewanie prawie ćwierć wieku temu. Ale pamięć o nim jest ciągle żywa, o czym świadczy chociażby okazały pomnik na cmentarzu.

Jerzy Bińczycki nie dożył premiery "Pana Tadeusza" (na zdjęciu)Jerzy Bińczycki nie dożył premiery "Pana Tadeusza" (na zdjęciu)Źródło: filmpolski.pl
d3nsurb
d3nsurb

Jerzy Bińczycki był jednym z największych i najbardziej cenionych aktorów swojego pokolenia (rocznik 1937). Przez prawie czterdzieści lat występował na deskach teatru, w filmach i serialach. Nie dożył premiery takich produkcji ze swoim udziałem jak "Pan Tadeusz", "Syzyfowe prace" czy "Przygody dobrego wojaka Szwejka".

Latem 1998 r. został wybrany na dyrektora Starego Teatru, z którym był związany od kilkudziesięciu lat. Przystał na prośbę współpracowników ("To niezwykle rzadki w środowisku przykład lojalności i przyjaźni" - mówił jeden z nich). Ale już trzy miesiące później doszło do nieoczekiwanego zgonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Duże zmiany w TVN. Fala odejść i zwolnień

- Nowa funkcja była dla niego zbyt wielkim stresem i obciążeniem - mówił Jerzy Hoffman. Lekarze nalegali, by Bińczycki oszczędzał siły i bardziej dbał o swoje zdrowie. Ale aktor od wielu lat chorujący na serce nie potrafił opuścić ukochanego teatru – chciał załagodzić wewnętrzne konflikty i przywrócić mu dawną sławę.

d3nsurb

Jeszcze we wrześniu wygłosił na scenie wiersz Wisławy Szymborskiej z okazji rocznicy pierwszej transplantacji serca w Krakowie: "Dziękuję ci, serce moje, że nie marudzisz, że się uwijasz, bez pochlebstw, bez nagrody, z wrodzonej pilności". Kilka dni później doznał rozległego zawału. Nie odzyskał przytomności.

Jerzy Bińczycki zmarł w wieku 61 lat. Jego grób znajduje się w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Najnowsze zdjęcia (poniżej) świadczą o tym, że pamięć o słynnym aktorze jest ciągle żywa. Okazały pomnik widać z daleka, a na jego szczycie znajduje się płaskorzeźba przypominająca o powiązaniu Bińczyckiego z krakowskim teatrem. Na jednej ze ścian teatru również umieszczono pamiątkową tablicę z podobizną aktora i dyrektora, który poświęcił mu 33 lata swojego życia.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wybieramy się na wakacyjną podróż śladami hitowych filmów i seriali, zachwycamy się słoneczną Taorminą, przypominamy najbardziej wstrząsające odcinki "Black Mirror" i komentujemy nowy sezon show Netfliksa. A na koniec sprawdzamy, jak wypadł Marcin Dorociński w "Mission:Impossible". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nsurb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nsurb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj