Trwa ładowanie...
ycipk-3s8gas

Joanna Kulig może nie dostać Oscara przez politykę Trumpa

Eksperci nie wróżą "Zimnej wojnie" sukcesu na gali wręczenia Oscarów. Wszystko przez nastroje polityczne jakie panują teraz w USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joanna Kulig
Joanna Kulig (East News)
ycipk-3s8gas

Już we wtorek mają zostać ogłoszone nominacje do tegorocznych Oscarów. Choć wszyscy trzymamy mocno kciuki za "Zimną wojnę", która została obsypana nagrodami na europejskich festiwalach, to w tym roku ciężko będzie nam zdobyć statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Nie chodzi tu bynajmniej wartość artystyczną obrazu Pawła Pawlikowskiego.

W ostatnich tygodniach w USA wrócił temat muru, który rzekomo ma powstać na granicy z Meksykiem. Trump mówił o nim już w trakcie kampanii prezydenckiej, ale ciężko było uwierzyć, że będzie chciał ten absurdalny pomysł wcielić z życie. Demokraci w Stanach nie kryją oburzenia i jest duża szansa, że będą chcieli dać temu wyraz na rozdaniu Oscarów. Nie od dziś wiadomo, że większość członków akademii to liberałowie.

ycipk-3s8gas

Głównym przeciwnikiem "Zimnej Wojny" na festiwalach był film "Roma" wyreżyserowany, przez meksykanina Alfonso Cuaróna. Obraz był mocno promowany w Stanach, wygrał też Złotego Globa. A ze względu na pochodzenie twórcy jest zdecydowanym faworytem.

– Przyznanie nagrody może być uwarunkowane politycznie. Nie od dziś wiadomo, że Trump jest za stworzeniem muru między USA a Meksykiem. Reżyser „Romy” to rdzenny Meksykanin. Filmowe wytwórnie to przede wszystkim demokraci, którzy wcale nie są za wdrożeniem idei Trumpa w życie. Curon to typ człowieka, który odniósł sukces w USA jako właśnie Meksykanin. Trump, budując mur, wielu ludziom odbiera american dream – mówił w romzowie z "Super Expressem" Marek Mariusz Mościcki, reżyser z Los Angeles.

Trochę więcej nadziei na sukces polskiej produkcji w USA ma krytyk filmowy Zbigniew Banaś.

ycipk-3s8gas

– Film "Zimna wojna" ma szansę na nominację do tegorocznej nagrody Oscara, ale nie sądzę, że go zdobędzie. (...) Film „Roma” produkowany przez Netflix, był bardzo intensywnie promowany w USA, przez wiele miesięcy, dlatego ma większe szansę. Z tego samego powodu nie wydaje mi się też, że Joanna Kulig otrzyma statuetkę.

Tak czy inaczej trzymamy kciuki za polską produkcję!

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3s8gas

ycipk-3s8gas
ycipk-3s8gas