Katarzyna Figura i jej retrospektywa aktorska. Wtorek na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu
Gwiazda sceny i ekranu Katarzyna Figura spotka się dziś z uczestnikami 20. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Poza jej retrospektywą aktorską w programie wtorkowym także m.in. "Monument” w reż. Jagody Szelc i spotkanie z aktorem Mateuszem Więcławkiem, Daniel Bloom opowie o muzyce do "Słodkiego końca dnia”, a Bartłomiej Topa o swojej roli w filmie "Dziura w głowie”.
"Ubu król” w reż. Piotra Szulkina to jeden z filmów, w których brawurowo zagrała Katarzyna Figura (Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na festiwalu w Gdyni), dlatego został on wybrany do projekcji w ramach jej retrospektywy aktorskiej na Letniej Akademii Filmowej. Cieszymy się, że Katarzyna Figura przyjęła nasze zaproszenie i spotka się z widzami.
Karierę aktorską zaczynała od epizodów w filmach K. Kieślowskiego i W. J. Hasa, a sławę przyniosły jej role w "Pociągu do Hollywood” i "Kingsajzie”. Szersza publiczność pokochała ją za "Kilera”, a uznanie krytyków filmowych dały jej role w "Ajlawju, "Żurku” (Orzeł dla najlepszej aktorki) czy właśnie w "Ubu królu”. Spełnia się też jako doskonała aktorka teatralna. Spotkanie z Katarzyną Figurą (dziś po filmie, którego początek o 17.30), poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dyrektor artystyczny LAF-u.
Bartłomiej Topa, aktor znany z dużych kinowych produkcji i z seriali telewizyjnych, będzie także gościem 20. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Osobiście zaprosi na seans "Dziury w głowie” w reż. Piotra Subbotki. To dramat opowiadający o aktorze, który spotyka niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę i bierze go za swego sobowtóra. Po projekcji Bartłomiej Topa (doceniony m.in. za role w "Drogówce”, "Karbali”, "Sługach bożych”) spotka się z publicznością. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
Na LAF-ie pokazany dziś będzie "Monument”, za który jego reżyserka Jagoda Szelc dostała specjalne wyróżnienie na Festiwalu Filmów Fabularnych OFF CAMERA. O czym opowiada? Poniżani przez despotyczną menedżerkę hotelu i przymuszani do wykonywania niezrozumiałych dla nich zadań studenci ulegają stopniowej odczłowieczeniu. Po seansie z widzami spotka się odtwórca jednej z ról – Mateusz Więcławek (niebawem zobaczymy go w kinach w produkcji "Zieja” w reż. Roberta Glińskiego).
Nie tylko aktorzy czy reżyserzy są gośćmi specjalnymi Letniej Akademii Filmowej. Dziś z widzami spotka się Daniel Bloom, kompozytor i autor muzyki do "Słodkiego końca dnia” w reż. Jacka Borcucha. Zaczynał od perkusji w zespole punkowym, realizował dźwięk dla Teatru Polskiego Radia, grał na klawiszach, komponował muzykę reklamową. Jest wokalistą i multiinstrumentalistą. Napisał ścieżkę dźwiękową m.in. do filmów "Tulipany”, "Wszystko, co kocham” czy "Nieulotne”. Na LAF opowie o specyfice muzyki filmowej i współpracy z Jackiem Borcuchem, który prywatnie jest jego bratem.
Letnia Akademia Filmowa to propozycje filmowe w pięciu salach kinowych. To filmy doceniane i nagradzane na festiwalach zagranicznych (dziś pokazane zostaną m.in. "Kafarnaum” w reż. N. Labaki, "Dom, który zbudował Jack” L. Von Triera, "Kobieta idzie na wojnę” B. Erlingssona. To także cykle "Opowieści Hoffmana” czy "Archeologia kina”. To "Król LAF”, czyli dobre propozycje filmowe dla dzieci, które razem z rodzicami spędzają wakacje na Roztoczu. LAF to również Konkurs Prelegentów Filmowych, bo o produkcjach kinowych warto posłuchać i porozmawiać.
20.Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu potrwa do niedzieli 18 sierpnia. Szczegóły na www.laf.org.pl