Trwa ładowanie...

Kobieta może odejść. Szokująca cenzura okładek w Iranie

Irański serwis muzyczny wymazał kobiety z okładek płyt. Zniknęły Beyonce, Katy Perry, Celine Dion i inne gwiazdy. Fundamentalizm religijny, bojący się kobiecej cielesności, jest groźny wszędzie. Pokazujemy, do czego mógłby doprowadzić w Polsce.

Kobieta może odejść. Szokująca cenzura okładek w IranieŹródło: Materiały prasowe
d3f5pbe
d3f5pbe

Najpierw zakazali edukacji seksualnej, później antykoncepcji, a na koniec zaczęli wycinać kobiety ze zdjęć.

Nie, nie chodzi o Polskę. Chodzi o Iran.

Kraj, w którym jeszcze w latach 70. kobiety mogły chodzić z odkrytymi głowami, a policja obyczajowa nie szarpała ich na ulicy, jak teraz, gdy spod ich hidżabu wystaje kosmyk włosów.

Każda rewolucja religijno-obyczajowa musi prowadzić do odebrania kobietom ich podstawowych praw obywatelskich.

Zobacz też: Dziecko zadało mocne pytanie. Muniek: "Nie jestem w stanie się tym zajmować"

Zaczyna się od tego, że lepiej by dla nich było, gdyby mniej się uczyły, zostały w domu, zamiast chodzić na studia. A jeśli już naprawdę muszą studiować, to raczej nauczanie wczesnoszkolne niż medycynę czy informatykę.

d3f5pbe

A poza tym mężczyźni zadbają o to, jak się będą ubierały, co będą zakrywały, w jakich miejscach publicznych będą się pokazywały. W Iranie kobiety walczą, by móc chodzić na stadiony na mecze piłkarskie; w Arabii Saudyjskiej domagają się powszechnego prawa do podróżowania, podjęcia pracy, studiowania czy wyjścia za mąż bez specjalnej zgody opiekuna (ojca, brata, męża) w systemie zwanym "walayah" (męska opieka).

Po jednej stronie kobiety – po drugiej ajatollahowie i mułłowie.

Materiały prasowe / Tak wyglądałaby okładka płyty Maryli Rodowicz dotknięta cenzurą
Źródło: Materiały prasowe / Tak wyglądałaby okładka płyty Maryli Rodowicz dotknięta cenzurą

Oczywiście, jeśli w porę się tego nie ograniczy, prowadzi to do kompletnego szaleństwa. Najlepszy przykład do irański serwis muzyczny Melovaz, który pousuwał wizerunki kobiet z okładek płyt, które można na tej stronie odsłuchać.

d3f5pbe

Zniknęły Beyonce, Katy Perry, Celine Dion, Lady Gaga, Lana Del Rey i setki innych.

Zamiast ich wizerunków, na okładkach mamy puste plamy.

I co najbardziej niewiarygodne, osoby, które prowadzą portal Melovaz, zrobiły to w dobrej wierze, chcąc pomóc słuchaczkom i słuchaczom w Iranie.

Chodzi bowiem o to, że w Iranie solowy śpiew kobiecy jest w całości zakazany, jeśli na widowni są mężczyźni. Kobieta nie ma prawa śpiewać sama - może jedynie w duecie z mężczyzną. Podobnie z nagrywaniem i wydawaniem płyt.

d3f5pbe

Ostatnio ktoś ”wsypał” irańską piosenkarkę Negin Parsę, która podczas koncertu innego wokalisty, z którym była na scenie, pozwoliła sobie na 12 sekund śpiewu solowego. Ministerstwo Kultury Iranu, któremu ktoś usłużny podrzucił nagranie z koncertu, zakazało jej i towarzyszącemu jej mężczyźnie, dalszych występów.

Twitter/Po prawej Negin Parsa
Źródło: Twitter/Po prawej Negin Parsa

Ministerstwo Kultury Iranu regularnie zakazuje występów piosenkarkom, wiolonczelistkom czy żeńskim kwartetom smyczkowym. Tylko w tym roku zakaz występów w Iranie dostało już ponad 50 kobiet.

d3f5pbe

Jak tłumaczą w sieci osoby, które Iran znają, serwis Melovaz próbuje zrobić, coś, co jest w Iranie zabronione: dać słuchaczkom i słuchaczom dostęp do wokalistek ze świata: Beyonce, Rihanny, Celine Dion. A, żeby nie przyciągać zbytniej uwagi policji islamskiej i nie ściągać na siebie podejrzeń, zdjęcia kobiet zostały usunięte z okładek ich płyt. Twórcy serwisu liczą, że obejdą w ten sposób surowe prawo koraniczne, a muzyka dotrze dzięki temu do słuchaczek.

Do jakich jeszcze absurdów doprowadzi nas fundamentalizm religijny?

Materiały prasowe / Tak wyglądałby singiel Edyty Górniak autorstwa nadgorliwego cenzora
Źródło: Materiały prasowe / Tak wyglądałby singiel Edyty Górniak autorstwa nadgorliwego cenzora

Już teraz śmiejemy się, że edukacja seksualna będzie się w Polsce odbywała w podziemiu, na tajnych kompletach, żeby uniknąć pięciu lat pozbawienia wolności. Zastanawiamy się, czy wcześniej do więzienia trafi Anja Rubik czy prof. Lew Starowicz.

d3f5pbe

Nauczyciele, którzy chcieliby uczyć dzieci edukacji seksualnej, czy nawet prowadzić zajęcia o tolerancji, są zastraszani konsekwencjami prawnymi przez rodziców, którzy przynoszą gotowce podsunięte im przez Ordo Iuris.

Nie ma u nas policji obyczajowej, stróżów moralności, krążących po ulicach, ale przed Rewolucją Islamską nie było ich także w Iranie.

Zróbmy sobie ćwiczenie umysłowe, śmiejąc się jednocześnie z Iranu. Wyobraźmy sobie polskie płyty, które uległy podobnej cenzurze. Przyda nam się taka refleksja o tym, jak wygląda życie kobiet w kraju ajatollahów i dokąd mogłyby nas zaprowadzić rządy ich polskich odpowiedników, którzy boją się kobiecego ciała w całej jego glorii.

Materiały prasowe / "Diamond Bitch" bez Dody
Źródło: Materiały prasowe / "Diamond Bitch" bez Dody
Materiały prasowe / Piękni i młodzi bez swojej wokalistki
Źródło: Materiały prasowe / Piękni i młodzi bez swojej wokalistki
Materiały prasowe / Beata bez Beaty
Źródło: Materiały prasowe / Beata bez Beaty

Marzenia, jakie mają fundamentaliści na całym świecie, by "wygumkować" kobiety z pracy, z showbiznesu, z polityki i zagonić je z powrotem do kuchni i kościoła, raczej już się nie spełnią. Niebezpieczny eksperyment irańskiego serwisu muzycznego pokazuje nam, jak pustym i ponurym miejscem byłby świat urządzony nam przez ajatollahów wszelkiej maści.

d3f5pbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f5pbe

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj