Trwa ładowanie...

Odebrała tytuły swoim wnukom. Królowa zabrała głos po skandalu

Królowa Małgorzata II włada Danią od pół wieku. Przez te wszystkie lata w rodzinie królewskiej zdarzały się tarcia i zgrzyty, ale nic nie wywołało takiego skandalu jak ostatnie decyzja monarchini. 82-latka zapowiedziała, że od przyszłego roku dzieci młodszego syna nie będą mogły posługiwać się książęcymi tytułami.

Królowa Małgorzata II zasiada na tronie Danii od 1972 r.Królowa Małgorzata II zasiada na tronie Danii od 1972 r.Źródło: East News, fot: Roni Rekomaa
dt58elo
dt58elo

Sprawa dotyczy czwórki dzieci księcia Joachima, młodszego z dwóch synów królowej. Mikołaj, Henryk, Feliks i Atena (najstarsze z dzieci ma 23, a najmłodsze 10 lat) od 1 stycznia 2023 r. zostaną pozbawione tytułów książęcych na rzecz tytułów hrabiowskich. A zamiast "wasza książęca wysokość" będzie się do nich mówiło "ekscelencjo".

Decyzja królowej wzburzyła ojca pokrzywdzonych dzieci i jego drugą żonę, która urodziła mu Feliksa i Atenę. Książę Joachim ubolewa również, że jego starszy brat Fryderyk nie wstawił się za bratankami i bratanicą. W medialnym oświadczeniu wyznał, że jego relacja z następcą tronu jest "skomplikowana".

Tymczasem królowa Małgorzata II odniosła się do afery, którą wywołała. W publicznym oświadczeniu przyznała, że "nie doceniła" wpływu swoich działań, ale podkreśliła, że była to spodziewana decyzja i podjęła ją jako "królowa, matka i babcia".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Książę William, księżna Kate, książę Harry i księżna Meghan znowu razem!

82-latka tłumaczyła, że zrobiła to z myślą o przyszłości rodziny królewskiej. "Posiadanie tytułu książęcego pociąga za sobą szereg obowiązków, za które w przyszłości będzie odpowiadać mniej członków rodziny królewskiej" - wyjaśniła królowa, zaznaczając, że "nikt nie powinien mieć wątpliwości, że moje dzieci, synowe i wnuki są moją wielką radością i dumą".

dt58elo

W czasie, gdy królowa przepraszała za zamieszanie, następca tronu książę Fryderyk brał udział w regatach w St. Tropez i najwyraźniej nie chciał się opowiadać po żadnej ze stron w sporze matki z młodszym synem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dt58elo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt58elo