Trwa ładowanie...

Królowa Elżbieta II komentuje atak w Londynie. Jednym z bohaterów jest Polak

Terrorysta w Londynie zabił dwie osoby, a trzy ranił. Jedną z osób, które go obezwładniły, był Polak. Łukasz jest szefem kuchni. Ryzykował życiem, by pomóc. Co doceniła też królowa Elżbieta.
Share
Królowa Elżbieta wystosowała oficjalny komunikat po ataku terrorystycznym
Królowa Elżbieta wystosowała oficjalny komunikat po ataku terrorystycznymŹródło: Getty Images
d2bf7h3

W piątek - 29 listopada - na London Bridge doszło do ataku terrorystycznego. 28-letni Usman Khan zaatakował przypadkowych przechodniów. Zabił 2 osoby. 3 są poważne ranne. Nie wiadomo, jak potoczyłaby się sytuacja, gdyby nie reakcja kilku osób, które powstrzymały go jeszcze przed przyjazdem policji.

Oto oświadczenie, które przygotowała królowa Elżbieta II:

- Książę Filip i ja jesteśmy zasmuceni słysząc o ataku terrorystycznym na London Bridge. Przesyłamy modlitwy i wyrazy współczucia tym, którzy stracili bliskich i tych, którzy zostali dotknięci wczorajszym, strasznym atakiem przemocy - podkreśla królowa.

d2bf7h3

- Przekazuję wyrazy ogromnego podziękowania dla policji i służb ratunkowych, jak też dla dzielnych jednostek, które naraziły swoje własne życie, by bezinteresownie ratować i ochraniać innych ludzi - dodała z mocą Elżbieta II.

O heroizmie przypadkowych mieszkańców Londynu piszą w sobotę światowe media. Nie bacząc na zagrożenie kilka osób rzuciło się na Pakistańczyka, obezwładniając go i powalając na ziemię. Wśród osób, które próbowały unieszkodliwić 28-letniego Usmana Khana był Polak – szef kuchni w Fishmongers Hall. Łukasz jest dziś bohaterem na Wyspach.

Jak relacjonuje "The Times”, Polak zerwał ze ściany wiszący w pobliskiej restauracji jako trofeum rybackie półtorametrowy kieł narwala i ruszył na terrorystę. Na nagraniu widać dokładnie, co się stało.

"Daily Mail" cytuje kolegę Łukasza, który chce zachować anonimowość: - Łukasz chwycił najbliższy przedmiot i rzucił się na napastnika. Został dwa razy dźgnięty w rękę, ale kontynuował. To, że został ranny, nie przeszkodziło mu w pokonaniu terrorysty. Łukasz jest bohaterem.

Z relacji brytyjskich dziennikarzy wynika, że Polakowi nie stało się nic poważniejszego.

d2bf7h3

Drugi mężczyzna, który odegrał ważną rolę w powstrzymaniu terrorysty, to 24-letni Thomas Gray.

Razem ze znajomym skończył jeść lunch na Borough Market chwilę przed tym, gdy na moście rozegrały się dramatyczne sceny.

Thomas z kolegą obwożą turystów po Londynie w Mini Cooperach. Jechali mostem, by odebrać turystów sprzed hotelu, gdy zobaczyli terrorystę. Gray razem z kolegą pomógł obezwładnić mężczyznę. "Daily Mail" relacjonuje, że Thomas stanął na dłoni atakującego, by ten puścił nóż.

W brytyjskich mediach pojawiają się doniesienia, że mężczyźni, którzy powstrzymali terrorystę, mogą zostać odznaczeni medalem za odwagę.

d2bf7h3

Podziel się opinią

Share
d2bf7h3
d2bf7h3