Trwa ładowanie...

"Ku przestrodze". Reggaenwalde Festiwal upamiętni ofiary tragedii w Darłówku

Tragedia z udziałem trójki dzieci w Darłówku poruszyła całą Polskę. Podczas nadchodzącego festiwalu Reggaenwalde będzie można uczcić pamięć jej ofiar. Organizatorzy chcą, by tegoroczna edycja niosła wyjątkowy przekaz.

"Ku przestrodze". Reggaenwalde Festiwal upamiętni ofiary tragedii w DarłówkuŹródło: WP.PL
dqqmgyo
dqqmgyo

W miniony wtorek przy falochronie w Darłówku zaginęło rodzeństwo - dwaj bracia i siostra. 14- i 13-latek oraz ich siostra 11-latka kąpali się w morzu pod opieką matki. Dzieci weszły do wody mimo wysokich fal, zakazu kąpieli i wywieszonych czerwonych flag. Przed godz. 15 kobieta odeszła od nich do małego dziecka, które było z nimi na plaży. Gdy wróciła, nie zobaczyła w wodzie nastolatków. Natychmiast ruszyła akcja ratunkowa. Jeden z chłopców został odnaleziony nieprzytomny. Zmarł w szpitalu. Poszukiwania pozostałej dwójki dzieci nie przyniosły jak dotąd skutku.Świadkowie zdarzenia twierdzili, że w chwili tragedii na plaży powiewała czerwona flaga, oznaczająca zakaz kąpieli. Na plaży w Darłówku ludzie mówią najczęściej o wtorkowej tragedii. I przestrzegają innych: "nie podchodź do wody!". Naprawdę trudno przejść nad tym do porządku dziennego. Z tą myślą wychodzą organizatorzy festiwalu odbywającego się w Darłówku Zachodnim - chcą złożyć ofiarom hołd.

-* Planujemy upamiętnić ofiary tej tragedii z pewnością minutą ciszy podczas festiwalu. Chcielibyśmy też namówić występujące zespoły, żeby dedykowały jakiś utwór ze swoich repertuarów pamięci ofiar. Nie chcemy, by przeszło to mimochodem przy festiwalu, chcemy podkreślić, że ta tragedia dotknęła nas wszystkich* – tak organizatorów, jak i zespoły, i publiczność. Ta sytuacja wisi w powietrzu, naprawdę trudno przejść obok tego, co się wydarzyło, obojętnie – mówi w rozmowie z WP Gwiazdy Robert Gorgol, jeden z organizatorów.

Ciężar tragedii, jaka wydarzyła się przy tutejszej plaży, jest ogromny. Mieszkańcy Darłówka i odwiedzający je turyści mają okazję jednak upamiętnić smutne wydarzenia nie tylko chwilą refleksji, ale spędzić najbliższy czas razem i wspólnie oddać hołd. Organizatorzy festiwalu Reggaenwalde wychodzą im naprzeciw i chcą, by tegoroczna edycja niosła wyjątkowy przekaz.

dqqmgyo

- Ludzie, który wybierali się na nasz festiwal dzwonili do nas z pytaniami, czy impreza będzie odwołana. Bo na przykład w Darłowie, w dzień tragedii i dzień po niej zaplanowane imprezy zostały odwołane i tak uczczono pamięć ofiar. My natomiast nie moglibyśmy już odwołać festiwalu nawet ze względów logistycznych. Zjeżdżają się już zespoły, na naszym fanpage'u widzimy też, że publiczność już się organizuje, żeby do nas przyjechać – tłumaczy organizator.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na uczestników festiwalu będą czekały więc nie tylko koncerty. Organizatorzy zadbali także, by festiwalowicze mieli też chwilę na refleksję i zdobycie istotnej (szczególnie w wakacje) wiedzy. Nie zabraknie więc działań edukacyjnych, skierowanych głównie do dzieci, choć wskazówki, których będą udzielać specjaliści, powinny zainteresować wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą.

- Na festiwalu mamy wioskę dziecięcą, w której będą prowadzone warsztaty. I właśnie w związku z tymi warsztatami zrodził się pomysł, by nieco je ukierunkować, położyć większy nacisk na temat bezpieczeństwa na wodzie. Chcielibyśmy podkreślać na zajęciach z dziećmi, że morze bywa niebezpieczne, że można się w nim bawić, ale trzeba bardzo uważać, trzeba przychodzić na plażę w towarzystwie rodziców. Współpracujemy też z ratownikami, którzy nam pomagają i zabezpieczają festiwal. Chcemy też zaprosić ratownika na spotkanie z dziećmi i rodzicami, na którym opowie im, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Będziemy się starali, żeby w ludziach została nie tylko pamięć o ofiarach, ale i przydatne informacje, jak właśnie zachowywać się nad wodą. Chcemy, żeby zostały przekazane ku przestrodze – podsumowuje Robert Gorgol.

Festiwal Reggaenwalde odbędzie się w Darłówku Zachodnim już po raz dziesiąty. W tym roku – dniach 17-18 sierpnia. Na scenie wystąpią m.in. Mesajah, Bob One & Bass Tajpan oraz donGURALesko. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

dqqmgyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqqmgyo