Trwa ładowanie...
d3vy06w

Kuria Płocka wydała oświadczenie ws. fragmentu filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii

Diecezja Płocka przyznała, że zarzuty stawiane duchownemu we fragmencie opublikowanego w Wirtualnej Polsce filmu o pedofilii w Kościele są uzasadnione. Potwierdził je niedawno cywilny wymiar sprawiedliwości i Kongregacja Nauki Wiary. Jednak wymagane jest częściowe sprostowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Sekielski
Tomasz Sekielski (East News, Fot: East News)
d3vy06w

Bohater pokazanych w Wirtualnej Polsce fragmentów to Marek Lisiński, dziś szef fundacji "Nie lękajcie się". W materiale wideo opowiada o molestowaniu, jakiego doznał ze strony duchownego 30 lat temu.

ZOBACZ TAKŻE: "Miałem 13 lat, byłem molestowany. Sprawcą był ksiądz"

d3vy06w

Oskarżany duchowny został zawieszony w pełnieniu funkcji proboszcza po tym, jak Lisiński zawiadomił o sprawie władze kościelne. Jak dowiadujemy się z oświadczenia KAI przesłanego przez delegata biskupa płockiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, od tamtej chwili duchowny nigdy nie pełnił żadnej funkcji duszpasterskiej

Portal Deon.pl opublikował tekst oświadczenia Kurii Płockiej.

Oświadczenie w sprawie publikacji na www.wp.pl "fragmentu filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele"

W dniu 4 stycznia 2019 r. na portalu internetowym www.wp.pl umieszczono wypowiedź Pana Marka Lisińskiego, która jest fragmentem filmu dokumentalnego poświęconego zjawisku pedofilii w Kościele Katolickim autorstwa Pana Tomasza Sekielskiego. Diecezja Płocka z bólem przyznaje, że stawiane zarzuty duchownemu potwierdził cywilny wymiar sprawiedliwości oraz Kongregacja Nauki Wiary. Jednak niektóre informacje zawarte w zwiastunie filmu są nieprawdziwe, dlatego wymagają sprostowania.

d3vy06w

Po zgłoszeniu sprawy przez Pana Lisińskiego natychmiast wszczęto postępowanie w oparciu o przepisy prawa kościelnego, pomimo, że zarzuty dotyczyły wydarzeń sprzed trzydziestu lat.

Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym, oskarżany duchowny został natychmiast zawieszony w pełnieniu funkcji proboszcza. Od tego czasu nigdy nie pełnił żadnej funkcji duszpasterskiej.

W ramach przeprowadzonego procesu kościelnego w diecezji, Kongregacja Nauki Wiary uznała duchownego winnym popełnienia zarzucanych mu czynów i wymierzyła karę trzyletniego zawieszenia w posłudze kapłańskiej, następnie dożywotni zakaz kontaktu z małoletnimi. Biskup Płocki postulował również usunięcie duchownego z szeregów kapłańskich. Przywołana Kongregacja odrzuciła taką możliwość.

Duchowny nie pełnił funkcji kapelana w klasztorze żeńskim. Przebywał tam czasowo w ramach odbywanej pokuty.

d3vy06w

Diecezja Płocka wielokrotnie oferowała Panu Lisińskiemu pomoc w finansowaniu podjętej przez niego terapii, jednakże za każdym razem pokrzywdzony odrzucał taką propozycję.

Pan Lisiński zaproponował Kurii milczenie w sprawie oraz wycofanie się z zaangażowania w fundację Nie Lękajcie się po otrzymaniu zadośćuczynienia finansowego. Korespondencja dotycząca tej kwestii znajduje się na stronie.

Płock, dnia 8 stycznia 2019 r., Ks. dr Marek Jarosz, Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d3vy06w

d3vy06w
d3vy06w