Łona, Jeżowska, Markowski, Dudziak, Kayah i wielu innych. Artyści nagrali piosenkę i teledysk dla Kultury Niepodległej
Utworzony niedawno ruch popierają wybitne osobistości polskiej kultury. Teraz muzycy, kompozytorzy i wokaliści postanowili nagrać utwór, będący manifestem Kultury Niepodległej. Do piosenki został zrealizowany klip, w którym wystąpiło reprezentatywne grono ludzi kultury. Jak wyszło?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Gęstniejąca atmosfera w społeczeństwie oraz polityka agresywnie wkraczająca w świat sztuki i kultury prowokowała twórców już od dłuższego czasu. W efekcie artyści, chcąc wyrazić swój sprzeciw wobec "dobrej zmiany", zorganizowali własny ruch, który poparli m.in. Kayah, Andrzej Saramonowicz, Bartłomiej Topa, Magdalena Cielecka, Jacek Poniedziałek, Maja Ostaszewska, Andrzej Seweryn, Piotr Fronczewski, Maria Janion, Grzegorz Jarzyna, Robert Więckiewicz czy Małgorzata Kalicińska.
- Nie reprezentujemy żadnej partii ani ideologii. Różnią nas poglądy polityczne, estetyczne i filozoficzne, miejsce zamieszkania i status społeczny. Łączy nas idea kultury niepodległej, wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności – piszą o sobie twórcy.
Artyści podkreślają jasno – kultura jest różna tak jak Polacy: prawicowa i lewicowa, konserwatywna i awangardowa, patriotyczna i kosmopolityczna, chrześcijańska i świecka. Nie da się jej zredukować do narzędzia jakiejkolwiek opcji politycznej ani światopoglądowej. Zaznaczają w swoim apelu, że kultura powinna być przestrzenią do dialogu w duchu poszanowania wolności i różnorodności, a w chwili, gdy demokracja jest zagrożona, staje się depozytariuszem niesionych przez nią wartości.
Aby móc trafić do szerszego odbiorcy, artyści popierający ruch stworzyli piosenkę i teledysk, w którym można zobaczyć dziennikarzy oraz ludzi kina, teatru, literatury i muzyki. Co więcej, piosenka została nie tylko zaśpiewana, ale też zarapowana. Występują w niej również elementy mocne instrumentalne, a nawet jazzowe momenty oraz charakterystyczna solówka Urszuli Dudziak. Tekst, za który odpowiadają Adam Nowak oraz Meek Oh Why? i Łona, zaśpiewali: Adam Nowak, Tomek Organek, Sylwia Wiśniewska, Grzegorz Markowski, Majka Jeżowska, Aga Zaryan, Kayah, Andrzej “Kobra” Kraiński / Jacek Bryndal – Kobranocka, Justyna Święs – The Dumplings, Martyna Jakubowicz, Urszula Dudziak oraz Muniek Staszczyk. Jak go oceniacie?
ZOBACZ TAKŻE: Szczepkowska o Kulturze Niepodległej: "Mam bardzo wiele wątpliwości. Nie wszystko rozumiem"
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.