Trwa ładowanie...
04-01-2017 20:57

Magdalena Cielecka: Trochę wstyd mi powiedzieć, że jestem z Polski

Magdalena Cielecka należy do gwiazd, które nie kryją się ze swoimi sympatiami i antypatiami politycznymi. Ostatnio jest o niej głośno za sprawą okładki i wywiadu dla tygodnika "Newsweek", w którym wspólnie z kolegami z warszawskiego Nowego Teatru, Mają Ostaszewską, Macieje Stuhrem i Jackiem Poniedziałkiem, przedstawiła swoje zdanie na temat podziałów w naszym kraju. Szczególnie jedna z wypowiedzi aktorki spotkała się z falą krytyki. Cielecka postanowiła odnieść się do tego w rozmowie z Andrzejem Morozowskim w programie "Tak jest".

Magdalena Cielecka: Trochę wstyd mi powiedzieć, że jestem z PolskiŹródło: East News
d1r46l8

Cielecka aktywnie wspiera Komitet Obrony Demokracji. Kilka dni po ostatnim marszu udzieliła wywiadu dla "Newsweeka", w którym powiedziała, że jadąc tramwajem ze znaczkiem KOD-u przypiętym do ubrania "czuła się jak żydowskie dziecko w czasie okupacji". Jej słowa poruszyły różne środowiska. W wypowiedzi aktorki doszukiwano się przesady, egzaltacji oraz braku przyzwoitości.

- Mówiąc te słowa w wywiadzie, przeprosiłam od razu za to porównanie, zdając sobie sprawę, że jest ono ekspresyjne. Wydaje mi się jednak, że warto czasami zaryzykować i użyć jaskrawego określenia czy porównania po to, żeby wywołać pewną reakcję. Nie zrobiłam tego po to, żeby kogoś sprowokować, czy żeby otworzyć tę puszkę pandory, która została otwarta po wywiadzie. (...) Z kwestią żydowską mam dużo wspólnego. Gdzieś w głowie mam tekst Hanny Krall, którego używamy w spektaklu "(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, gdzie jedna z bohaterek opowiadania jedzie w tramwaju przebrana za polską dziewczynę, żeby się ratować, a konduktor mówi jej: Żydóweczka, choćby nie wiem jak się uparła, będzie wyglądać jak Żydóweczka - powiedziała Cielecka na antenie TVN 24.

- Czyli KODziarka zawsze będzie wyglądała jak KODziarka? - dopytywał gospodarz programu "Tak jest".

d1r46l8

- To nawet nie o to chodzi. Podziały w Polsce widoczne są wszędzie. To chyba dziś największy problem. Trudno rozmawiać z kimś, kto nie przyjmuje najbardziej logicznych argumentów - stwierdziła gwiazda.

Publikację "Newsweeka" najdosadniej skomentował Dawid Wildstein. Publicysta w ostrym tonie odniósł się do wypowiedzi Cieleckiej. - Dziecko żydowskie było wtedy mordowane, torturowane, gwałcone, gazowane, zagładzane. Żyło w koszmarze i piekle, którego, na szczęście, Pani nie zrozumie. Swoimi durnymi tekstami pod publiczkę zeszła Pani do poziomu neonaziolskiego frajerstwa wołającego – "wujek Adolf zabrał żydowskie dzieci na obóz hihi". Brawo - napisał szef publicystyki w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Niefortunną wypowiedź Cieleckiej postanowił również skomentować Piotr Paziński, z serwisu Jewish.pl, który zajmuje się tematyką kultury i historii żydowskiej. W swoim felietonie krytykuję aktorkę za poddanie się emocjom - Okropnie mi przykro, że wybitna i z pewnością oczytana aktorka mówi takie bzdury.

- Po ukazaniu się wywiadu dla "Newsweeka", to co mi się zarzuca, w odniesieniu do dyskutowanego stwierdzenia, jest tak kloacznym i tabloidowym potraktowaniem sprawy, że ośmiesza tak naprawdę tych hejtujących. Zdaję sobie sprawę, że jest to trolling, który ma za zadanie odwrócić uwagę od tego, o czym był ten wywiad, żeby toczyła się dyskusja o Cieleckiej, która powiedziała coś bardzo wyrazistego, dla niektórych szokującego. Natomiast jeżeli ktoś chce ze mną porozmawiać spokojnie, merytorycznie i bez agresji, to jestem gotowa do rozmów z każdym - skomentowała aktorka. - Mam poczucie, że mój kraj jest niszczony. Leży mi na sercu dobro wspólne. Nie przeszkadza mi Prawo i Sprawiedliwość u władzy, nie mam z tym problemu, tylko to w jaki sposób zmieniła się Polska, jak jest odbierana poza granicami. Mam wielu znajomych cudzoziemców dużo podróżuję. Parę lat wcześniej byłam dumna z tego, że jestem z Polski, bo dostawałam pozytywny feedback, że jesteśmy progresywnym krajem. Teraz trochę wstyd mi powiedzieć, że jestem z Polski, to niefajne uczucie - podsumowała.

East News
Źródło: East News
d1r46l8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r46l8