Trwa ładowanie...
d4c2wgy

Marta Kaczyńska ma wziąć trzeci, nietypowy, ślub. Wyjaśniamy, na czym polega

Większość katolików nie wyobraża sobie ślubu kościelnego bez obustronnej przysięgi. Jednak tzw. "małżeństwa jednostronne" nie są niczym nadzwyczajnym. Jakie warunki Kaczyńska musiałaby spełnić? WP Gwiazdy rozmawiały z adwokatem kościelnym, który rozwiał wszystkie wątpliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marta Kaczyńska po raz trzeci weźmie ślub
Marta Kaczyńska po raz trzeci weźmie ślub (PAP, Fot: Adam Warżawa)
d4c2wgy

Jak donosi "Fakt", córka Marii i Lecha Kaczyńskich planuje wziąć trzeci ślub, w tym drugi kościelny. Jej wybrankiem jest Piotr Zieliński, biznesmen, z którym spotyka się od kilku lat. Tabloid podkreślił również, że małżeństwo będzie nietypowe. Dlaczego?

Według dziennika para miałaby się zdecydować na "małżeństwo jednostronne". Jednak jest to wyłącznie związek frazeologiczny, który nie występuje w prawie kanonicznym i jest błędnie powielany przez dziennikarzy. Dlatego trzymając się faktów powinniśmy mówić, że Marta Kaczyńska skorzysta z możliwości wzięcia "ślubu mieszanego".

- Wszystkie religie dążą do tego, by małżeństwo było zawarte z osobą tej samej wiary. Jednak jest odstępstwo od normy – dyspensa, czyli rozluźnienie prawa. Natomiast wyjątkowo* poprzez zgodę biskupa możemy zawrzeć małżeństwo mieszane* – powiedział w rozmowie z WP Gwiazdy Michał Poczmański, adwokat kościelny.

d4c2wgy

Kościół katolicki wymaga jednak, żeby przyszli małżonkowie spełnili pewne warunki.

- W momencie, w którym zawieramy ślub z osobą, która nie może złożyć przysięgi, ponieważ nie jest katolikiem lub po prostu nie wierzy, wtedy faktycznie przysięgę składa wyłącznie katolik. Musi on dodatkowo przyrzec, że zrobi wszystko, aby dzieci były wychowane w wierze. Natomiast druga osoba też ma pewne obowiązki. Musi m.in. zapewnić, że pozwoli stronie katolickiej na życie w wierze, bez żadnych nacisków i lobbowania na rzecz swojej religii. Taka obietnica dotyczy również tego , jak będą wychowywane dzieci.* Osoba nie składająca przysięgi małżeńskiej musi mieć świadomość, że dzieci będą wychowane w wierze katolickiej* – dodał Poczmański.

Plotkuje się również, że Kaczyńska jest w ciąży. Jak donosi "Fakt", prawdopodobny termin porodu to sierpień. W związku z tym ciężko na razie mówić o dacie ślubu. Przypomnijmy, że jej pierwsze małżeństwo z Piotrem Smuniewskim nie przetrwało próby czasu. Również małżeństwo z Marcinem Dubienieckim zakończyło się rozwodem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

d4c2wgy

Podziel się opinią

Share

d4c2wgy

d4c2wgy