Trwa ładowanie...

Mąż Karoliny Gruszki zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa. "Nastał reżim faszystowski"

Iwan Wyrypajew to rosyjski reżyser i dramatopisarz, który od kilku lat mieszka w Polsce. Teraz postanowił zrezygnować z rosyjskiego obywatelstwa.

Share
Iwan Wyrypajew i Karolina Gruszka są małżeństwem od 2007 r.Iwan Wyrypajew i Karolina Gruszka są małżeństwem od 2007 r.Źródło: AKPA
d3rnux2

Iwan Wyrypajew to rosyjski reżyser, który od wielu lat mieszka w Polsce. Jego żoną jest Karolina Gruszka, z którą wychowuje córkę Magdalenę. Jakiś czas temu w wywiadzie udzielonym radiu Tok FM Wyrypajew podkreślił, że choć czuje się Rosjaninem, to od lat jest przeciwnikiem reżimu Putina. Teraz zdecydował się na radykalny krok.

Reżyser, by podkreślić swoją niezgodę na wojnę wywołaną przez wojska Putina w Ukrainie, zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa.

O tej decyzji poinformowała na Facebooku Agnieszka Lubomira Piotrowska, znawczyni rosyjskiego teatru i autorka polskich przekładów rosyjskich dramatów.

Depardieu kosi trawę na Białorusi

"Powitajmy nowego obywatela RP! Iwan Wyrypajew zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i dzisiaj otrzymał obywatelstwo polskie!" - napisała.

Z kolei sam reżyser wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił swoją decyzję:

d3rnux2

"Żegnam się z moim rosyjskim obywatelstwem. Niestety, podobnie jak moi koledzy pisarze, naukowcy i po prostu ludzie posiadający serce pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w nazistowskich Niemczech, ja tak samo musiałem zrezygnować z obywatelstwa kraju z faszystowskim reżimem politycznym. Przykro mi, że w Rosji nastał reżim faszystowski, a ja nie chcę mieć nic wspólnego z tym reżimem. Będę nadal robił wszystko, co w mojej mocy, aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu, wielu lat".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rnux2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3rnux2
d3rnux2