Trwa ładowanie...

Michael Jackson – dzisiaj 60 rocznica jego urodzin. Przypominamy największe hity!

Chociaż Michael Jackson zmarł pięć lat temu, to jego piosenki nadal nie tracą na popularności. Dzisiaj artysta obchodziłby 60 urodziny. Przypominamy jego największe hity – piosenki, których słuchają pokolenia!

Share
Michael Jackson – dzisiaj 60 rocznica jego urodzin. Przypominamy największe hity!
Źródło: Getty Images
d1ytj1r

Michael Jackson miałby dzisiaj 60 lat

Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 roku w Gary, w stanie Indiana. Był siódmym z dziewięciorga dzieci w rodzinie Jacksonów. Ojciec Michaela był robotnikiem w fabryce stali grając po godzinach w amatorskim zespole. Jego rodzina należała do Świadków Jehowy, Michael jednak w późniejszym życiu został wykluczony ze wspólnoty. W wieku 5 lat Michael Jackson zaczął grać na tamburynie w rodzinnym zespole The Jacksons 5 (wcześniej znanym jako The Jackson Brothers), ale już dwa lata później śpiewał w zespole dając koncerty w Chicago. To właśnie mały Michael sprawił, że zespół dość szybko został dostrzeżony.

Michael miał trudną relację z ojcem – jako dorosły często wspominał, że był bity i zastraszany przez ojca, który wychowywał synów twardą ręką.

d1ytj1r

W 1971 roku Michael Jackson rozpoczął karierę solową wydając swój pierwszy album „Got to Be There” w wieku czternastu lat.

Michael Jackson – od początku miał zadatki na gwiazdę

W 1978 roku Michael Jackson został zaangażowany do filmu. Zagrał wtedy u boku Diany Ross w musicalu „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Jackson miał wtedy dwadzieścia lat i chociaż film nie odniósł sukcesu to dzięki niemu piosenkarz poznał swojego przyszłego producenta Quincy’ego Jonesa. To właśnie on dostrzegł w Michaelu Jacksonie materiał na przyszłą gwiazdę wydając album „Off the Wall”. Utwór z tej płyty „Don’t Stop ‘Till You Get Enough” zdobył nagrodę Grammy za „najlepsze męskie wykonanie”. Piosenka nadal uchodzi za jedną z najważniejszych w historii muzyki pop, a płytę sprzedano w ponad 20 milionach egzemplarzy.

Michael Jackson – Don’t Stop ‘Till You Get Enough

Michael Jackson – Thriller nadal na szczycie popularności

W 1982 roku Michael Jackson wydał długogrający krążek „Thriller”. Album do tej pory jest fenomenem i okupuje szczyty list najlepiej sprzedających się płyt wszechczasów. To właśnie „Thriller” przyniósł Michaelowi Jacksonowi największą sławę i pomógł przełamać bariery rasowe w muzyce pop. Przeboje takie jak „Thriller” czy „Billie Jean” były najczęściej granymi w początkującej amerykańskiej stacji telewizyjnej MTV. Płyta zdobyła osiem statuetek Grammy bijąc rekord największej liczby zdobytych nagród w jednym roku.

Michael Jackson – Thriller

Jackson postawił nie tylko na muzykę, ale również na promocję. Jako jeden z pierwszych piosenkarzy dostrzegł potencjał w teledyskach – sposobie na promocję albumu.* Teledysk do hitu „Thriller” – czternastominutowy krótki film fabularny nadal uchodzi za klip który odniósł największy sukces w historii.* Rękawica z kryształu górskiego oraz kostium piosenkarza z teledysku po dziś dzień są znakami rozpoznawczymi jego stylu.

d1ytj1r

Wielka samotność Michaela Jacksona

Nawet w domu jestem samotny. Czasami siedzę w swoim pokoju i płaczę. Tak trudno jest znaleźć przyjaciół... Czasem spaceruję koło domu sąsiada w nocy, żeby znaleźć kogoś z kim mógłbym pogadać, ale po pewnym czasie wracam do siebie – tak piosenkarz mówił o czasie przed sukcesem albumu Thriller.

Ogromna popularność sprawiła, że w 1983 roku Michael Jackson podpisał kontrakt reklamowy z koncernem Pepsi na rekordową sumę 5 mln dolarów Nigdy wcześniej żaden celebryta nie dostał takiej propozycji. Niestety na planie reklamy wydarzył się tragiczny wypadek. Na oczach ok. 3 tysięcy fanów wybuch iskier na planie spowodował zapalenie się włosów Jacksona. Artysta doznał poparzeń drugiego stopnia, a włosy w miejscu poparzenia już nigdy nie odrosły.

Michael Jackson – Bille Jean

Michael Jackson ekscentrycznym artystą?

Do utworu „Bad” z kolejnej płyty Michaela Jacksona powstał ponad 18 minutowy teledysk w reżyserii Martina Scorsese. Krótki film wywołał wówczas wiele kontrowersji – widać było tam ogromną zmianę w wyglądzie artysty. Prasa brukowa natychmiast doniosła o tym, że Michael Jackson postanowił wybielić swoją skórę. Chociaż Jackson deklarował, że kolor jego skóry zmienił się na skutek choroby - bielactwa, to mimo wszystko media plotkowały o kolejnych operacjach plastycznych nosa, ust, czoła i podbródka. Michael Jackson przyznał się publicznie tylko do kilku z nich.

Michael Jackson – Bad

Michael Jackson królem popu

Chociaż sukces „Bad” nie był tak wielki jak sukces albumu „Thriller”, to mimo wszystko – koncerty promujące płytę zobaczyło łącznie ponad 4,4 mln fanów na całym świecie. To właśnie wtedy Jackson dostał przydomek „Króla Popu”. Podobno piosenkarza nazwała tak po raz pierwszy Elizabeth Taylor na rozdaniu nagród Grammy w 1989 roku.

Michael Jackson – Beat it (1982)

Michael Jackson zaszywa się na ranczo Neverland

*W 1988 roku Jackson kupił posiadłość niedaleko San Diego, gdzie stworzył ranczo Neverland inwestując ponad 17 mln dolarów. *Na terenie Neverland wybudował wesołe miasteczko i ZOO, a wielki dom miał pozwolić mu na odcięcie się od świata zewnętrznego. To właśnie na końcówkę lat ’80 przypada szczyt popularności Michaela Jacksona. W 1990 roku piosenkarz trzymał nagrodę „artysty dekady”, którą wręczył mu sam prezydent George H. W. Bush.

Michael Jackson – The Way You Make Me Feel (1988)

Michael Jackson – coraz więcej oskarżeń

W 1992 roku pod adresem Michaela Jacksona zaczęły pojawiać się oskarżenia o wykorzystywanie seksualne dzieci. Piosenkarz miał zapraszać młodych chłopców na swoje ranczo w Neverland, tak aby zostawali z nim w domu na noc. 25 lutego 1994 roku Jackson zawarł pozasądową ugodę, co uchroniło go od oficjalnego otrzymania zarzutów. Według szacunków ugoda w sprawie o molestowanie seksualne miała kosztować Michaela Jacksona 20 mln dolarów.

d1ytj1r

Po ugodzie – w 1994 roku Michael Jackson poślubił Lisę Marie Presley – córkę Elvisa Presleya. Po dwóch latach małżeństwo rozpadło się.

Michael Jackson – Smooth Criminal

Michael Jackson – skandale w życiu artysty

Niestety zamieszanie wokół życia Michaela Jacksona bardzo negatywnie odbiło się na karierze artysty. Chociaż wydana w 1995 roku płyta „HIStory: Past, Present & Future, Part I” sprzedała się w ponad 20 mln egzemplarzy, to jej sukces zaczęły przyćmiewać medialne skandale. Piosenki na płycie miały nowoczesne brzmienie, ale teksty Jacksona były wypełnione goryczą.

Podczas trasy koncertowej promującej płytę „HIStory” Michael Jackson wziął ślub ze swoją pielęgniarką Deborah Jeanne Rowe. Małżeństwo miało dwójkę dzieci: syna – Michaela Josepha i córkę – Paris Michael Katherine.

d1ytj1r

Niestety Jackson już wtedy zaczął podupadać na zdrowiu. Gwiazdor nadużywał środków uspokajających i przeciwbólowych.

Michael Jackson – They Don’t Care About Us

W 2003 roku pojawiły się kolejne oskarżenia o molestowanie seksualne dzieci, a Michaelowi Jacksonowi wytoczono proces. 18 grudnia 2003 roku artysta został postawiony przed sądem z siedmioma zarzutami molestowania dziecka i dwoma zarzutami podawania nieletniemu alkoholu – wszystkie zarzuty odnosiły się do chłopca mającego niecałe 14 lat. Proces trwał do końca 2005 roku i zakończył się całkowitym uniewinnieniem. Mimo to opinia publiczna wydała już wyrok na artystę uznając go za pedofila.

25 czerwca 2009 roku do rezydencji Michaela Jacksona w Los Angeles wezwano pogotowie. Po przewiezieniu artysty do szpitala stwierdzono jego zgon. Przyczyną śmierci było nagłe zatrzymanie krążenia. Dwa lata później sąd uznał, że Michael Jackson zmarł na skutek przedawkowania leków.

d1ytj1r

Podziel się opinią

Share
d1ytj1r
d1ytj1r