Trwa ładowanie...
d2o9sak

Nancy Vieira: Następczyni Cesarii Evory przyjedzie do Polski

Nancy Vieira od lat uważana jest za najbardziej stylową kontynuatorkę sztuki Cesarii Evory. Gwiazda przyjedzie w październiku do Polski, gdzie wystąpi w sześciu miastach.
Share
Wokalistka wkrótce odwiedzi Polskę
Wokalistka wkrótce odwiedzi PolskęŹródło: Materiały prasowe
d2o9sak

Kto sięga głębiej, wie, że jej historia, pochodzenie społeczne a zwłaszcza serdeczna, otwarta osobowość różnią ją od Cesarii. Pozostaje faktem, że Nancy Viera występuje często z zespołem legendarnej artystki i pojawiła się w wielkim koncercie jej pamięci w lizbońskim Coliseu.

Albumy Lus i No Ama należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde. Za ostatnią płytę, Manha Florida Nancy Vieira została uhonorowana aż dwiema statuetkami na prestiżowym festiwalu muzyki luzofońskiej: Najlepszy Album Tradycyjny i Najlepsza Wokalistka.

Zobacz wideo:

Kiedy przyszła na świat, rodzice Nancy działali w ruchu oporu w Gwinei Bissau, przygotowując niepodległość swoich skalistych, wietrznych wysp. Wychowała się w Praia, na wyspie Santiago. Jej bohaterski ojciec został po latach ambasadorem wolnych już Wysp Zielonego Przylądka w Portugalii i zabrał czternastoletnią córkę do Lizbony. Potem pewnie wpadali oboje co weekend do Casa da Morna na orzeźwiające rytmy funana i spotkania z przyjaciółmi. To cudowne i znamienne, jak społeczność wyspiarska znalazła dla siebie niszę w świecie fado. Charakter tej świetlanej muzyki jest tak intensywny i zaborczy, że przenika właściwie wszędzie i krzyżuje się także z angolańską sembą, z rytmami z Mozambiku, z brazylijskim pulsem.

d2o9sak

Manha Florida, album produkowany i w znacznym stopniu skomponowany przez wielkiego barda muzyki kabowerdyjskiej, Teofila Chantre’a otwiera nowy rozdział w sztuce Nancy. Nie zmienia się jednak to, co w muzyce Vieiry było od początku najważniejsze: zmysłowość, światło, radość i melodie, od których trudno się uwolnić.

Trasa Nancy Vieira:

8.10.2019 g.20 Gdańsk , Stary Maneż

9.10.2019 g.20 Toruń , Dwór Artusa

10.10.2019 g.20 Warszawa, Palladium

11.10.2019 g.19 Sieradz, Sieradzkie Centrum Kultury

12.10.2019 g.16.30 Katowice, Kino Teatr Rialto

12.10.2019 g.20 Katowice, Kino Teatr Rialto

13.10.2019 g.18 Zielona Góra, Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus

d2o9sak

Podziel się opinią

Share
d2o9sak
d2o9sak