Trwa ładowanie...
djwnkm5

Nauczyciele II LO o wsparciu Macieja Stuhra: "Cieszymy się z każdego poparcia"

Maciej Stuhr poparł nauczycieli II LO w Krakowie. Udostępnił ich list do Agaty Dudy, która kiedyś uczyła w tej szkole. W rozmowie z WP nauczyciele komentują: "Zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzje w państwie podejmują inne osoby. Ale liczymy na wsparcie symboliczne".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk nauczycieli trwa już piąty dzień
Strajk nauczycieli trwa już piąty dzień (AKPA)
djwnkm5

Nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie napisali list do Agaty Dudy, która zanim została Pierwszą Damą, uczyła w tej szkole niemieckiego. Udostępnił go Maciej Stuhr – absolwent II LO w Krakowie. Skontaktowaliśmy się ze szkołą z pytaniem, czy nauczyciele cieszą się z gestu Macieja Sthura. W imieniu komitetu strajkowego wypowiedziała się Małgorzata Baran, nauczycielka biologii:

- Cieszymy się z każdego poparcia, jest nam bardzo miło, że wspierają nas uczniowie, rodzice i byli absolwenci – nas jako nauczycieli.

List, który został przesłany do kancelarii prezydenckiej i do prasy, rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych: - On żyje swoim życiem od momentu opublikowania i przesłania do kancelarii prezydenckiej i do prasy, więc bardzo dużo osób się z nim spotkało i udostępniało go – powiedziała Małgorzata Baran.

djwnkm5

Zobacz także: Tak wygląda strajk w liceum, w którym uczyła Agata Duda. Relacja reportera WP

Agata Duda, jako żona prezydenta, nie ma żadnej funkcji decyzyjnej w kraju. Ale nauczycielom II LO w Krakowie i tak zależy na jej wsparciu:

- Jest to list skierowany jak do koleżanki z grona pedagogicznego, nie jak do osoby decyzyjnej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzje w państwie podejmują inne osoby. Mamy jednak nadzieję na wsparcie symboliczne. Nasze oczekiwania zostały wyartykułowane w liście.

djwnkm5

Zobacz: Strajk nauczycieli - relacja z Warszawy

Poparcie strajku przez Agatę Dudę mogłoby być dla niej kłopotliwe. Nauczyciele II LO w Krakowie zdają sobie z tego sprawę, ale i tak liczą na jej lojalność:

- Moje koleżanki i koledzy zdają sobie sprawę ze wszystkich za i przeciw. Decyzja o napisaniu listu nie była podjęta w sposób emocjonalny czy nagły. Część grona strajkującego nosiła się z takim zamiarem już od jakiegoś czasu i wszystkie za i przeciw mieli dokładnie przemyślane, konstruując wypowiedź skierowaną do pani prezydentowej.

Zobacz: Strajk nauczycieli. To już piąty dzień

djwnkm5

Na razie Agata Duda nie odniosła się do listu. Ale strajkujący nauczyciele mają wsparcie z innych stron: - Przychodzą do nas uczniowie, dzwonią, kontaktują się z nami, pytają, jak nam idzie i czy mamy siłę. Wspierają nas również rodzice, za co jestem niezmiernie wdzięczna - mówi Małgorzata Baran.

W liście nauczycieli do Agaty Dudy wybrzmiewa żal: - Zwracamy się do Ciebie pragnąc wyrazić nasz żal, rozczarowanie i narastający gniew. Decyzja o rozpoczęciu strajku w dniu 8 kwietnia 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, nie była dla nas łatwa. Przez długi czas mogłaś liczyć na nasze wsparcie. Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować. Tym większe jest nasze rozgoryczenie Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim, z którego się wywodzisz i do którego tak często deklarujesz swoje przywiązanie - czytamy.

Strajk nauczycieli trwa już piąty dzień. Nauczyciele domagają się podwyżek. Poparło ich wiele gwiazd, m. in. Anja Rubik, Magda Mołek czy Maja Ostaszewska.

Wirtualna Polska prowadzi akcję #GdybyNieNauczyciel, pokazująca, że bez nauczycieli nie bylibyśmy tu, gdzie teraz. Może w niej wziąć udział każdy, kto w swojej głowie i pamięci ma szczególną osobę, nauczyciela, dzięki któremu zmieniło się jego życie. Wystarczy wysłać maila na adres #DziejeSie albo napisać kilka słów na swoim profilu w social media z hasztagiem #GdybyNieNauczyciel.

djwnkm5

Podziel się opinią

Share
djwnkm5
djwnkm5