Trwa ładowanie...

"Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły" - o co chodzi?

Andrzej Duda podłączając się pod akcję #Hot16Challenge2, opublikował w internecie rapowany utwór swojego autorstwa. Uwagę internautów zwróciły powtarzane w nim niczym mantra słowa "nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły". O co w nich chodzi? Skąd Prezydent RP czerpał inspirację?

"Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły" - o co chodzi?Źródło: YouTube
d407pzm
d407pzm

W środę 10 maja prezydent Andrzej Duda postanowił odpowiedzieć na wyzwanie rzucone przez rapera Zeusa, który w swojej odpowiedzi na #Hot16Challenge2 nominował do zaprezentowania swoich umiejętności raperskich Jotestę, Inespe (z RHX Składu), Sanah, pisarkę Katarzynę Bondę, twórcę gier wideo Hideo Kojimę, gołębie z balkonu swojej sąsiadki oraz właśnie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Andrzej Duda, ku zaskoczeniu niemal całej Polski, podniósł rzuconą rękawicę i zaprezentował na YouTubie rapowany utwór mający zachęcić do wspierania szpitali i ratowników medycznych w walce z pandemią koronawirusa. Przejawia się to najbardziej wyraziście pod jego koniec, kiedy prezydent czytając tekst z tabletu, rapuje:

mocne ręce ratowników
wszyscy razem: chwała im!
wszyscy razem: chwała im!
mocne ręce ratowników
wszyscy razem: chwała im!

Pozostała część utworu nie jest jednak do końca zrozumiała nie tylko przez zwolenników ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, ale właściwie przez większość internautów.

Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły - o co chodzi?

A zdecydowanie największą konsternację wzbudza refren, w którym powtarzana jest wielokrotnie fraza "nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły". Łącznie w całym utworze pojawia się ona aż 13 razy, miejscami w lekko zmodyfikowanej wersji, gdzie słowo "walczą" zastępowane jest słowem "walcząc".

d407pzm

Internauci rzucili się na poszukiwanie sensu słów używanych przez głowę państwa, ale bardzo szybko z pomocą pospieszył im Jan Hartman, który za pośrednictwem Twittera wyjaśnił:

Uprzejmie informuję (choć każdy powinien to wiedzieć), że słowa prezydenta "Nie pytają Cię o imię, kiedy walczysz z ostrym cieniem mgły" to cytat z Talmudu (Miszny). To nie jest najlepsze tłumaczenie, ale chodzi tam o to, że Szatan nie chce znać Pana (nie pyta o Imię). Jan Hartman, Wyjaśnienie słów użytych przez Andrzeja Dudę w

Pytanie "dlaczego Andrzej Duda zdecydował się na fragment z Talmudu" na razie jednak pozostaje bez odpowiedzi. Czekamy na komentarz Kancelarii Prezydenta RP.

[AKTUALIZACJA 13 maja 2020 r.]

Twórca Podcastu Religioznawczego na Facebooku zarzuca Janowi Hartmanowi pisanie nieprawdy w kwestii tłumaczenia słów rapu prezydenta Andrzeja Dudy.

d407pzm

- Sprawdziłem dziś raz jeszcze dostępne mi ang. tłumaczenie, dość dokładnie, sześć tomów tego niezwykle interesującego dzieła, i nie znalazłem żadnego wersu, który można byłoby przełożyć na j. polski w formę "Nie pytają Cię o imię, kiedy walczysz z ostrym cieniem mgły" - pisze.

Pełną treść jego wpisu w mediach społecznościowych przytaczamy poniżej:

Jan Hartman na razie nie skomentował zarzutów przytaczanych powyżej.

d407pzm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d407pzm