Nie wierzy w wyniki słuchalności radia. Obwinia byłych dziennikarzy
Podczas ostatniego posiedzenia Rady Mediów Narodowych jeden z jej członków ponownie wnioskował o odwołanie prezes Polskiego Radia. Jego apel nie spotkał się z zainteresowaniem pozostałych przedstawicieli rady, w tym Joanny Lichockiej, która była oburzona pomysłem odwoływania pani prezes.
Agnieszka Kamińska jest prezesem Polskiego Radia od stycznia 2020 r. W ciągu kilku miesięcy pracy zdobyła opinię surowej szefowej, wymagającej aby wszystko działo się pod jej dyktando. Od maja br. i afery z Listą Przebojów Trójki wielu zarzuca władzom radia cenzurę.
Zarządca radia na piśmie zabroniła dziennikarzom Polskiego Radia wypowiadania się w innych mediach. Efektem działań prezes Kamińskiej jest odejście wielu cenionych dziennikarzy, którzy pracowali w Polskim Radio od lat. W tym gronie są m.in. Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Kuba Strzyczkowski, Piotr Stelmach, Agnieszka Szydłowska, Anna Gacek. Stacje Polskiego Radia odnotowują rekordowe spadki słuchalności.
Trójka straciła najlepszych dziennikarzy. Afera okazała się gwoździem do trumny
Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, podczas ostatniego posiedzenia Rady Mediów Narodowych 15 października br. Juliusz Braun ponownie złożył wniosek o odwołanie prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. Inni członkowie rady: Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka nie chcieli jednak poszerzać obrady o rozpatrzenie tego wniosku.
- Uzupełniając przedstawiane już wcześniej uzasadnienie, wskazałem na postępujący spadek audytorium Programu Trzeciego Polskiego Radia, który kolejny raz osiągnął historyczne minimum. Glos przeciw przedstawiła pani poseł Joanna Lichocka, która wyraziła oburzenie z powodu mojego wniosku, który - jej zdaniem - ma na celu niszczenie mediów publicznych. Jak stwierdziła, spadek słuchalności Trójki - nawet jeśli jest faktem, co wcale nie musi być prawdą - stanowi efekt działania grupy dziennikarzy, którzy postanowili zniszczyć Trójkę - powiedział Juliusz Braun w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.
W trakcie obrad rada zajęła się kwestią kończącej się na początku 2021 r. kadencją członków rad programowych mediów publicznych. Rada Mediów Narodowych po wskazaniu przez spółki oraz Sejm 15 członków, z czego 10 z nich będzie reprezentować ugrupowania parlamentarne, a pozostałych 5 musi legitymować się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. W przyszłym roku kończą się również kadencje członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych.