Trwa ładowanie...

Nie żyje Alicja Boniuszko. Legenda polskiego baletu zmarła w Gdańsku

Smutne wiadomości z Trójmiasta. W wieku 82 lat odeszła Alicja Boniuszko, słynna primabalerina, choreografka i pedagog.

Nie żyje Alicja Boniuszko. Legenda polskiego baletu zmarła w GdańskuŹródło: PAP
d3jzdhx
d3jzdhx

Legenda baletu zmarła w poniedziałek 23 grudnia. O śmierci Alicji Boniuszko poinformowali portal Gdansk.pl oraz Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku na Facebooku.

"W 1956 r. została solistką, a następnie primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. Wielokrotnie występowała na krajowych i międzynarodowych konkursach tanecznych. Od 1977 r. poświęciła się pracy choreograficznej. Prowadziła też zajęcia w gdańskiej szkole baletowej. Była jurorką w wielu konkursach dla młodych polskich tancerzy oraz laureatką wielu nagród" – czytamy w oficjalnym wpisie na FB opery.

Alicja Boniuszko urodziła się 16 października 1937 r. w Madziole na Wileńszczyźnie.

d3jzdhx

Przyszła baletmistrzyni od 1945 r. roku mieszkała z rodzicami we Wrzeszczu. W 1956 r. ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową w Gdańsku, gdzie była uczennicą Janiny Jarzynówny-Sobczak.

Jej pamiętne główne gdańskie role to: Odetta w "Jeziorze łabędzim" Piotra Czajkowskiego, Julia w "Romeo i Julii" Siergieja Prokofiewa, Dziewczyna w "Cudownym mandarynie" Béli Bartóka, Niobe w balecie "Niobe" Juliusza Łuciuka czy Zobeida w "Szeherezadzie" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

W roku 2000 Rada Miasta Gdańska przyznała jej Medal Księcia Mściwoja II za szczególne zasługi na niwie artystycznej i za rozsławianie Gdańska w kraju i za granicą. W tym też roku została uhonorowana nagrodą Terpsychory przez Sekcję Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich.

Jak informuje Gdansk.pl, Alicja Boniuszko mieszkała w Trójmieście. Przyczyna śmierci tancerki nie została podana do wiadomości publicznej.

d3jzdhx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jzdhx