Trwa ładowanie...
Arek Durka
02-11-2018 14:57

Nie żyje Halina Słojewska-Kołodziej

Halina Słojewska-Kołodziej zmarła w czwartek wieczorem w Gdańsku. Wybitna aktorka i działaczka społeczna miała 85 lat.

Nie żyje Halina Słojewska-KołodziejŹródło: East News
d1a0bdh

Halina Słojewska-Kołodziej urodziła się w 1933 r. w Bydgoszczy. Od lat 70. była związana głównie z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Aktywna zawodowo była do 2000 r.

Aktorka była też zaangażowana w zmiany ustrojowe. W sierpniu 1980 r. wspierała strajkujących stoczniowców występami w sali BHP. Uczestniczyła też w listopadowych strajku
okupacyjnym pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. W latach 1982-88 organizowała pomoc prawną i materialną dla rodzin represjonowanych. Od stycznia 1988 r. Działała też w gdańskim Komitecie Obywatelskim Solidarność.

Występowała głównie w spektaklach teatralnych z kręgu tzw. kultury niezależnej. Popularność przyniosła jej sztuka "Wieczernik" Ernesta Brylla, którą wyreżyserowała i wystawiała w gdańskich kościołach. Grała też epizodyczne role w filmach, m.in. "Znakach zodiaku" i "Dziewczynce z hotelu Excelsior".

Halina Słojewska-Kołodziej w ciągu ponad 40 lat aktywności zawodowej otrzymała wiele nagród teatralnych W 2006 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała też srebrny Medal Zasłużonych Kulturze Gloria Artis.

d1a0bdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a0bdh