Nie żyje Jack Ging. Nawet Eastwood dostawał od niego lanie
Jack Ging miał niezwykłe życie. Służył w korpusie piechotny morskiej, był zawodowym graczem futbolu amerykańskiego, świetnym, wszechstronnym sportowcem, występował w hollywoodzkich filmach i był kumplem Clinta Eastwooda. Jack Ging zmarł w wieku 90 lat.
Aktorską karierę Jack Ging rozpoczął w 1958 r. Wcześniej służył w elitarnym korpusie piechoty morskiej, gdzie odkryty został jego talent sportowy. Po honorowym odejściu z wojska, Ging rozpoczął karierę w drużynie futbolu amerykańskiego. Szybko trafił do zawodowego zespołu, ale w wyniku kontuzji musiał zakończyć sportową karierę. W latach 60 i 70. miał się stać sportową gwiazdą pośród hollywoodzkich gwiazd.
Pierwszym filmem godnym uwagi w karierze Jacka Ginga był wojenny dramat "Sniper's Ridge" z 1961 r. Zdaniem krytyków była to najlepsza rola w dorobku tego aktora. Był to też jeden z pierwszych amerykańskich filmów przedstawiający wojnę w Korei (1950-1953) w sposób realistyczny i krytyczny. "MASH" Roberta Altmana pojawił się w kinach dopiero dziewięć lat później.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trudno się z tym pogodzić. Odeszli w 2021 roku
Rola w wojennym dramacie była jednak jedną z nielicznych pierwszoplanowych kreacji Jacka Ginga, który w kolejnych dekadach stał się bohaterem drugiego planu. Wystąpił w trzech filmach Clinta Eastwooda ("Powiesić go wysoko", "Zagraj dla mnie Misty", "Mściciel"), w kultowym horrorze "Wążżżż" czy w "Wichrach wojny". Największą popularność zdobył jednak za sprawą roli w serialu "Drużyna A", gdzie wcielił się w postać generała Harlana "Bull" Fulbrighta.
Jack Ging nigdy nie stał się filmową gwiazdą pierwszego formatu, ale i tak był bardzo dobrze znaną osobą w Hollywood. Wszystko za sprawą swoich sportowych umiejętności. Ging uważany był za eksperta od golfa i tenisa. Na turniejach organizowanych przez celebrytów był bezkonkurencyjny. Pod wrażeniem jego tenisowych wyników był Clint Eastwood, który zrobił z niego swojego trenera i wieloletniego tenisowego sparingpartnera.
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij