Trwa ładowanie...
wojciech młynarski

Niespodzianka dla fanów twórczości Młynarskiego

Wojciech Młynarski pozostawił po sobie ogromne archiwum, w którym jest wiele nieznanych dotąd, nigdy niepublikowanych tekstów. "Mamy nadzieję, że uda się wydać dzieła wszystkie Młynarskiego" - powiedział PAP Michał Nalewski z wydawnictwa Prószyński, który jest redaktorem tomu "Od oddechu do oddechu", który ukazał się w styczniu tego roku.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niespodzianka dla fanów twórczości Młynarskiego
Źródło: Agencja Gazeta
d3s9q9u

- To najpełniejsze jak do tej pory, choć nadal niekompletne wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego. Trzeba pamiętać, że to jest książka, która ukazała się po kilku latach milczenia Młynarskiego, poprzedni jego tom wierszy ukazał się niemal dekadę temu. Sama idea książki pojawiła się pod koniec października zeszłego roku. Dzieci Wojciecha Młynarskiego - Agata, Paulina i Jan Emil – postanowiły stworzyć fundację, która zajmowałaby się spuścizną ojca. Takie było też życzenie Wojciecha Młynarskiego - mówił Nalewski.

W trakcie pracy nad książką okazało się, że przez wszystkie te lata, Wojciech Młynarski cyzelował swoje teksty przez całe życie. Wersja napisana, często nie była tą ostateczną. "Myślę, że Młynarski, choć dziś by się przed tym bronił, był typem poety w starym stylu, mało kto ze współczesnych tak poważnie traktuje literaturę" - dodał Nalewski.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Jak mówił redaktor tomu "Od oddechu do oddechu", głównym zamysłem książki było pokazanie Młynarskiego jako poety. "Kiedy słuchamy jego piosenek czasem umyka nam literacka wartość jego tekstów. Zastosowaliśmy w książce układ chronologiczny, żeby pokazać, jak ten talent się rozwijał. Ważne jest też, że w piosenkach często umyka nam kontekst historyczny, w którym powstawały. Umieszczone w książce daty pozwalają czytelnikowi uzmysłowić sobie, czego te teksty dotyczą, co opisują. Zadziwiające jest, jak wiele z tekstów Młynarskiego nie zestarzało się. To co w latach 70. i 80. wydawało się tak celne i punktujące tamtą rzeczywistość, pozostaje aktualne" - mówił redaktor tomu.

Podczas prac nad "Od oddechu do oddechu" wydawca zobaczył zgromadzone w domu Wojciecha Młynarskiego archiwum jego twórczości.
_- Zrozumiałem, że mamy do czynienia z tytanem pracy. To archiwum to setki teczek, zapisków, które choć posegregowane, nie dają jeszcze pełnego obrazu literackiego dorobku. Wiele z nich nie było jeszcze publikowane. Naszym marzeniem, jako wydawnictwa, jest wydanie twórczości Wojciecha Młynarskiego w całości. Archiwum jest tak wielkie, że mogłoby to być nawet 12 tomów. Wiele nas jeszcze może zaskoczyć. Liczymy na współpracę z fundacją państwa Młynarskich, która w niedługim czasie ma zostać powołana do życia _- dodał Nalewski.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3s9q9u

Podziel się opinią

Share
d3s9q9u
d3s9q9u