Trwa ładowanie...

Niż Jarosław. Skąd ta nazwa. Dlaczego właśnie Jarosław?

Nad Polskę nadciągnął niż Jarosław. Zwiastuje on nagłe załamanie pogody i koniec ciepłej jesieni. Zastanawialiście się kiedyś, skąd niż Jarosław wziął swoje imię?

Share
Niż Jarosław. Skąd ta nazwa. Dlaczego właśnie Jarosław?Źródło: Materiały prasowe
d11cusd

Niż Jarosław. Skąd ta nazwa

Niż Jarosław zawitał w Polsce. Już od kilku dni meteorolodzy straszą nas załamaniem pogody. Ma być deszczowo, wietrzenie i pochmurnie a to wszystko za sprawą cyklonu o znajomym imieniu. To on przyniesie nam znaczne ochłodzenie oraz jesienną chandrę. Temperatury spadną nawet do 5 °C, mogą pojawić się opady śniegu. Krótko mówiąc, Jarosław nas nie rozpieszcza.

Słysząc popularne imię w kontekście zmian atmosferycznych, wielu z nas zastanawia się pewnie, skąd niż Jarosław wziął swoją nazwę. Żart polskiej opozycji? Nie. Cyklonowi, który szaleje teraz nad Europą, nadał imię zwykły obywatel Niemiec. Okazuje się, że każdy może to zrobić, dzięki usłudze Instytutu Meteorologii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie "Adoptuj Wir". Taka przyjemność kosztuje w granicach 250-350 euro. Można "przygarnąć" zarówno niż, jak i wyż.

Wiążę się to nie tylko z możliwością nadania nazwy cyklonowi. Po tym jak niż baryczny zniknie z europejskich wykresów pogodowych, każdy klient otrzymuje rozległą "dokumentację pośmiertną" w tym: "akt urodzenia" niżu bądź wyżu, wykres pogody oraz certyfikat autentyczności.

Co ciekawe, nadawanie imion cyklonom i antycyklonom to tradycja sięgająca 1954 r. Niż Jarosław nie jest pierwszy i z pewnością nie będzie ostatni.

d11cusd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11cusd
d11cusd