Trwa ładowanie...

"Patointeligencja" zaliczyła 3 mln wyświetleń w 3 dni. Kim jest raper Mata?

Mata, czyli Michał Matczak, jeszcze przed wydaniem pierwszej płyty stał się jednym z najciekawszych raperów młodego pokolenia. Swoją klasę potwierdził utworem "Patointeligencja", który błyskawicznie stał się hitem na YouTube.

"Patointeligencja" zaliczyła 3 mln wyświetleń w 3 dni. Kim jest raper Mata?Źródło: stopklatka/YouTube
d332rg7
d332rg7

Mata to autor rapowych hitów, które wrzucane na YouTube zaliczają kilkumilionowe odsłony. Po takich kawałkach jak "Biblioteka Trap", "Montana" czy wakacyjnym przeboju "Schodki" przyszła pora na "Patointeligencję", która zwróciła uwagę nie tylko fanów młodego rapera. Głos w sprawie kontrowersyjnego utworu zabrał nawet dyrektor jego byłego liceum.

Mata rapuje w "Patointeligencji":

"Mój ziomo w 1 LO zjarał Amsterdam 1 września
po to by nauczycielka myślała, że tak już ten ma z natury
no i do matury mówił jej, że to alergia!

(…)

d332rg7

Mój ziomo miał piersiówę, którą uzupełniał
w termosie trzymał wódę
i ściemniał profesorom, że to herba".

Stojący za tym tekstem Michał Matczak jest od niedawna absolwentem prestiżowego liceum im. Batorego w Warszawie. Klip do utworu nagrał z kolegami z ogólniaka na dziedzińcu dawnej szkoły.

Krzysztof Ściechowski, wicedyrektor szkoły, która odgrywa kluczową rolę w utworze Maty, nie jest zachwycony takim obrotem spraw. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że sam jest "batorakiem" i choć uznaje krytyczny tekst jako wyraz artystyczny, to nie godzi się na taki wizerunek znanego liceum.

d332rg7

– Nikt nie został w Batorym złapany pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Nie spotkałem się z pozytywnym komentarzem ze strony absolwentów liceum – mówił Ściechowski w gazecie. - Chłopak, który występuje, jest dorosły, może robić, co chce, ale składał przyrzeczenie zobowiązujące do przestrzegania pewnych wartości – dodał wicedyrektor.

Mata ma na swoim koncie kilkanaście utworów, które szybko przyciągnęły uwagę miłośników rapu i wytwórni SBM. Nastolatek podpisał kontrakt i szykuje się do wydania debiutanckiej płyty pt. "100 dni do matury".

d332rg7

"To najlepsza pamiątka z czasów szkolnych, jaką artysta mógł sprezentować sobie i słuchaczom. Krążek jest zapisem historii i emocji, które przewijały się podczas beztroskich czasów edukacji. Wśród czternastu utworów znajduje się burzliwe życie młodego człowieka, spisane w sto dni, od studniówki do ostatnich chwil przed maturą" – czytamy w zapowiedzi albumu na stronie SBM Label.
Mata zaistniał w rapie jako licealista, ale pierwsze wersy pisał już w podstawówce.

- Nie jestem dzieciakiem z bloków, tylko szczylem z klasy średniej, wychowanym na strzeżonym osiedlu, który zajawił się rapem przez film "Jesteś Bogiem". Na początku miałem zresztą bana na ten film, bo tam przeklinali, a ja byłem wychowywany pod kloszem, więc obejrzałem go dopiero w gimnazjum – mówił w wywiadzie z "Newonce". - Moja przygoda z polskim rapem zaczęła się więc od Paktofoniki, ale wcześniej był też Eminem i 2Pac.

Obejrzyj zwiastun filmu "Proceder":

d332rg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d332rg7