Trwa ładowanie...
d4ljbd8

Paweł Burczyk o chorobie córki: Tatusiowe czasem pękają

Paweł Burczyk w szczerej rozmowie z Michałem Figurskim opowiedział o opiece nad dzieckiem z zespołem Aspergera. Jego córka Wiktoria została zdiagnozowana przez specjalistów w wieku czterech lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dla Pawła Burczyka rodzina jest życiowym priorytetem
Dla Pawła Burczyka rodzina jest życiowym priorytetem (Materiały prasowe)
d4ljbd8

Paweł Burczuk przyznał, że o chorobie dowiedzieli się z żoną dopiero po czasie, bo zaniepokoiło ich dziwne zachowanie córki. Dopiero, gdy Wiktoria skończyła cztery lata, udali się po pomoc do specjalisty. Gdy ich dziecko zostało zdiagnozowane, aktor zaczął dużo czytać na temat tego zaburzenia.

- Po pewnym czasie, kiedy zagłębiłem się w temat autyzmu, odkryłem niesamowite rzeczy. Mają swój świat, a my im w nim nie przeszkadzamy. Jedziemy na wycieczkę, a ona zostaje z tyłu. Nie mówię: "Wiktoria, chodź". Mówię: "Wiktoria, zabierz swoich przyjaciół, przestańcie gadać, a ty pilnujesz, żeby wszyscy tu przyszli" - powiedział w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Zobacz też: Syn Dominiki Tajner-Wiśniewskiej w szpitalu. Jest w ciężkim stanie

d4ljbd8

- Nauczyliśmy się wyprzedzać jej myśli. Trzeba trzy razy podkreślić, że coś się zmieni. Nie ma miejsca na niespodzianki. Jak odczuwają złość, to na maksa. Miłość - to na maksa. To jest petarda. Wszystko fruwa, jeżeli coś nie jest zgodne z jej planem - dodał.

Jednocześnie też Paweł Burczyk zachęca rodziców do zwrócenia uwagi na ofertę szkół, których program edukacji jest dostosowany do dzieci wymagającej szczególnej opieki.

- Namawiam rodziców, i mówię to z pełną odpowiedzialnością, do przyjrzenia się szkołom specjalnym, które są fenomenalne. Tam są ludzie z sercem na dłoni, którzy znają te problemy, potrafią zdziałać cuda.

d4ljbd8

Asperger jest łagodną odmianą autyzmu. Jest to zakłócenie zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych. Innymi słowy, dziecko z zespołem Aspergera może się mimowolnie "wyłączać" podczas interakcji społecznych i wycofywać ze świata. I choć dla Pawła Burczyka rodzina zawsze była priorytetem, to jednak wielu ojców nie jest w stanie sobie poradzić z tak trudnym doświadczeniem.

Zobacz też: Paweł Burczyk: To była miłość od pierwszego wejrzenia

- Tatusiowie często pękają. Mam niepełnosprawne dziecko, to zostawię pieniążki i uciekam. To jest brak zaufania do samego siebie, do tej siły, która jest w każdym z nas - powiedział w audycji Radia Zet.

Paweł Burczyk to aktor znany przede wszystkim z serialu "13 Posterunek". Oprócz tego pojawił się również w filmach: "Bilet na Księżyc", "Ida" oraz "Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

d4ljbd8

Podziel się opinią

Share

d4ljbd8

d4ljbd8