Trwa ładowanie...
d2la7q6

Piotr Gliński nie chce przedłużyć kadencji Dariuszowi Stoli. Dyrektor naraził się władzy

Dariusz Stola może stracić funkcję dyrektora Muzeum Polin. Piotr Gliński chce zorganizować konkurs.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Gliński chce zorganizować konkurs na dyrektora Muzeum Polin
Piotr Gliński chce zorganizować konkurs na dyrektora Muzeum Polin (PAP)
d2la7q6

Prof. Dariusz Stola został dyrektorem Muzeum Polin 1 marca 2014 r. na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia. Został powołany przez byłego ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego. Nie bez powodu otrzymał tę funkcję. Z wykształcenia Stola jest historykiem, który specjalizuje się badaniach stosunków polsko-żydowskich, zagłady Żydów, reżimu komunistycznego w Polsce i międzynarodowych migracjach w XX w.

Muzeum Polin jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Warszawie. Zdobyło też wiele prestiżowych nagród.

ZOBACZ WIDEO: Minister Gliński wyszedł ze studia. Tadeusz Cymański komentuje. Emocje w studiu

Teraz okazuje się, że Dariusz Stola może nie mieć już możliwości kierowania muzeum. Jego kadencja wygasa za kilkanaście dni, ale obecny minister kultury, Piotr Gliński, nie jest przychylnie nastawiony wobec dyrektora.

d2la7q6

Historyk naraził się obecnej władzy m.in. tym, że negatywnie ocenił nowelizację ustawy o IPN. Stola zainicjował też projekt "Obcy w domu. Wokół Marca '68" poświęcony antysemickiej kampanii w Polsce sprzed 50 lat. Program zwracał też uwagę na współczesny język nienawiści, a na wystawie pokazano przykłady internetowego hejtu publicystów TVP. Rozległy się głosy, że Dariusz Stola szkaluje Polskę.

Zobacz także: Gliński komentuje przerwanie wywiadu w RMF FM

Konkurs na dyrektora Muzeum Polin?

Warszawskie muzeum jest współorganizowane przez Ministerstwo Kultury, Urząd m.st. Warszawy i Stowarzyszenie ŻIH. Trzy organizacje muszą być zgodne co do wyboru dyrektora i jego zastępców. Natomiast jeśli nie dojdą do konsensusu, minister może wskazać tymczasowego szefa placówki.

d2la7q6

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", rozmowy na temat tego, kto obejmie stanowisko dyrektora po wygaśnięciu kadencji Stoli, trwały kilka miesięcy. Miasto i Stowarzyszenie ŻIH chciały, aby to Dariusz Stola dalej pełnił funkcję dyrektora. Ministerstwo Kultury było przeciwne.

Przeczytaj również: Gliński: komuś zależy na tym, żeby w Polsce była ciągle awantura

- W imieniu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny mogę powiedzieć, że najlepszym kandydatem na stanowisko dyrektora jest pan prof. Stola. Chcielibyśmy, aby kontynuował swoją misję, bo muzeum pod jego zarządem stale się rozwija i cieszy się międzynarodowym uznaniem - podkreśla Piotr Wiślicki, prezes Stowarzyszenia ŻIH w rozmowie z wyborcza.pl.

Rafał Trzaskowski również nie ma wątpliwości, że Stola jest odpowiednią osobą.

d2la7q6

- W mojej ocenie prof. Dariusz Stola jest najlepszym możliwym dyrektorem. Jest doskonale przygotowany merytorycznie do sprawowania tej funkcji.

Ostatecznie podjęto decyzję, że dyrektor zostanie wybrany poprzez konkurs. Prof. Dariusz Stola zamierza przystąpić do rywalizacji.

d2la7q6

Podziel się opinią

Share

d2la7q6

d2la7q6