Trwa ładowanie...

Polskie gwiazdy wspierają "Bringing Privacy Back"

Bringing Privacy Back (lub #BringingPrivacyBack) – globalny ruch założony w 2018 r. w Los Angeles (USA) przez grupę pasjonatów (specjalistów IT, przedsiębiorców, artystów, przedstawicieli branży kreatywnej) dążących do przywrócenia prywatności w Internecie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Polskie gwiazdy wspierają "Bringing Privacy Back"Źródło: ONS.pl
devjl10
devjl10

Nieformalna grupa powstała z inicjatywy polskiego przedsiębiorcy Pawła Makowskiego jako wyraz niezgody na praktyki inwigilacji w sieci, prowadzone przez koncerny w branży informacyjnej, zarządzające największymi na świecie serwisami społecznościowymi, platformami webmail i komunikatorami internetowymi. Te produkty, mające oferować darmowe usługi, w rzeczywistości wykorzystują aktywność użytkowników do zbierania na ich temat informacji i tworzenia baz danych w celu targetowania reklam.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W Polsce do akcji przyłączyli się Małgorzata Socha, Katarzyna Zielińska, Anna Wendzikowska, Katarzyna Sokołowska, Michał Piróg i Marcin Tyszka.

Jednym z narzędzi stworzonych przez przedstawicieli ruchu jest witryna internetowa BringingPrivacyBack.com. Pozwala ona wybrać lub wyszukać konkretne usługi (np. Google, Facebook Messenger, WhatsApp, Signal, Telegram, Skype ) i otrzymać fragmenty ich regulaminów, które są podejrzane pod kątem naruszenia prywatności użytkowników. Witryna udostępnia również odnośniki do doniesień prasowych na temat naruszenia prywatności przez te usługi lub wycieki danych osobistych i ich baz.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Misją twórców ruchu Bringing Privacy Back jest nie tylko wyrażanie sprzeciwu wobec pokrętnych czy niejasno sformułowanych zasad umów i regulaminów, ale również uświadamianie społeczeństwu, że użytkownicy Internetu nie są skazani na inwigilację.

devjl10

W swoich działaniach grupa posługuje się hasztagiem #BringingPrivacyBack, który ma pomóc w szerzeniu w mediach społecznościowych założeń ruchu oraz pokazać użytkownikom, że korzystając z odpowiednich narzędzi i stosując odpowiednie zabezpieczenia, każdy może odzyskać prawo do prywatności w sieci.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

devjl10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
devjl10

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj