Trwa ładowanie...
śmierć
05-08-2019 16:01

Renata Jasińska nie żyje. Aktorka teatralna zmarła w wieku 66 lat

Zmarła Renata Jasińska, aktorka i reżyserka teatralna. Przegrała walkę z ciężką chorobą. O jej śmierci poinformował wrocławski Integracyjny Teatr Arka. Miała 66 lat.

Renata Jasińska nie żyje. Aktorka teatralna zmarła w wieku 66 latŹródło: Wikimedia Commons
d27bvds

Renata Jasińska poświęciła życie teatrowi

Renata Jasińska urodziła się 17 marca 1953 r. w Zielonej Górze. Jej matka przeżyła obóz koncentracyjny, ojciec w czasie wojny działał w konspiracji. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dyplom wydziału lalkarskiego w filii we Wrocławiu uzyskała w 1978 r. W czasie studiów pierwsze kroki jako aktorka stawiała na scenie lalkarskiej Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Po ukończeniu studiów została aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek, gdzie pracowała przez 3 lata. Następnie grała na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, gdzie największą sławę przyniosła jej rola Klary w "Zemście" Aleksandra Fredry. Zakończono z nią współpracę 1987 r. z powodów politycznych. Następnie dołączyła do Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. im. Edmunda Wiercińskiego, z którym współpracowała do 1993 r.

Przez lata swojej działalności wchodziła w szeregi wrocławskich komitetów teatralnych i komitetów kultury związanych z Solidarnością. Jako niezależna artystka realizowała przedstawienia funkcjonujące poza cenzurą, m.in. "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza.

d27bvds

ZOBACZ TEŻ: Mikołaj Roznerski: "Nie jestem człowiekiem pełnym wiary w siebie"

Reanata Jasińska i własny teatr

W 1993 r. Jasińska założyła własny Integracyjny Teatr Arka we Wrocławiu, którego była dyrektor artystyczną, aktorką, reżyserką spektakli oraz autorką scenariuszy. Sama wybierała do współpracy aktorów i adeptów aktorstwa. Szukała chętnych i otwartych na teatralne eksperymenty.

Renata Jasińska i jej działalność polityczna

Jasińska była też mocno zaangażowana politycznie. Od 1980 r. była członkinią Solidarności. Z tego powodu od 1985 r. była szykanowana, wielokrotnie przesłuchiwana, aresztowana, pozbawiano ją ról. Pod naciskiem Służb Bezpieczeństwa w 1987 r. jeleniogórski teatr zakończył z nią współpracę. Do 16 lutego 1988 r. była rozpracowywana przez Wydział III Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Jeleniej Górze w ramach SOS kryptonim Renia.

d27bvds

ZOBACZ TEŻ: Julia Wieniawa onieśmielona debiutem w Teatrze Telewizji: "To było moje marzenie"

Renata Jasińska otrzymywała nagrody i odznaczenia

Była wielokrotnie nagradzana i odznaczana. Otrzymała nagrody od Miasta Wrocławia, od ministra kultury i sztuki, na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Zagrzebiu w 1978 r. i Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu w 1979 r. Jej teatr został wyróżniony Europejską Nagrodą Obywatelską. Jasińska w 2013 r. została odznaczona Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Renata Jasińska nie żyje

Renata Jasińska zmarła w niedzielę 4 sierpnia o godz. 13:15 w wieku 66 lat. Przegrała walkę z ciężką chorobą. Informację przekazał Integracyjny Teatr Arka. Rodzina jest pogrążona w żałobie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 sierpnia o godz. 11:00 na Cmentarzu Kiełczowskim w dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu.

d27bvds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27bvds