Trwa ładowanie...
d4lvq3g

Renata Jasińska nie żyje. Aktorka teatralna zmarła w wieku 66 lat

Zmarła Renata Jasińska, aktorka i reżyserka teatralna. Przegrała walkę z ciężką chorobą. O jej śmierci poinformował wrocławski Integracyjny Teatr Arka. Miała 66 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarła Renata Jasińska. Poświęciła cale życie teatrowi
Zmarła Renata Jasińska. Poświęciła cale życie teatrowi (Wikimedia Commons)
d4lvq3g

Renata Jasińska poświęciła życie teatrowi

Renata Jasińska urodziła się 17 marca 1953 r. w Zielonej Górze. Jej matka przeżyła obóz koncentracyjny, ojciec w czasie wojny działał w konspiracji. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dyplom wydziału lalkarskiego w filii we Wrocławiu uzyskała w 1978 r. W czasie studiów pierwsze kroki jako aktorka stawiała na scenie lalkarskiej Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Po ukończeniu studiów została aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek, gdzie pracowała przez 3 lata. Następnie grała na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, gdzie największą sławę przyniosła jej rola Klary w "Zemście" Aleksandra Fredry. Zakończono z nią współpracę 1987 r. z powodów politycznych. Następnie dołączyła do Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. im. Edmunda Wiercińskiego, z którym współpracowała do 1993 r.

d4lvq3g

Przez lata swojej działalności wchodziła w szeregi wrocławskich komitetów teatralnych i komitetów kultury związanych z Solidarnością. Jako niezależna artystka realizowała przedstawienia funkcjonujące poza cenzurą, m.in. "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza.

ZOBACZ TEŻ: Mikołaj Roznerski: "Nie jestem człowiekiem pełnym wiary w siebie"

Reanata Jasińska i własny teatr

W 1993 r. Jasińska założyła własny Integracyjny Teatr Arka we Wrocławiu, którego była dyrektor artystyczną, aktorką, reżyserką spektakli oraz autorką scenariuszy. Sama wybierała do współpracy aktorów i adeptów aktorstwa. Szukała chętnych i otwartych na teatralne eksperymenty.

d4lvq3g

Renata Jasińska i jej działalność polityczna

Jasińska była też mocno zaangażowana politycznie. Od 1980 r. była członkinią Solidarności. Z tego powodu od 1985 r. była szykanowana, wielokrotnie przesłuchiwana, aresztowana, pozbawiano ją ról. Pod naciskiem Służb Bezpieczeństwa w 1987 r. jeleniogórski teatr zakończył z nią współpracę. Do 16 lutego 1988 r. była rozpracowywana przez Wydział III Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Jeleniej Górze w ramach SOS kryptonim Renia.

ZOBACZ TEŻ: Julia Wieniawa onieśmielona debiutem w Teatrze Telewizji: "To było moje marzenie"

Renata Jasińska otrzymywała nagrody i odznaczenia

Była wielokrotnie nagradzana i odznaczana. Otrzymała nagrody od Miasta Wrocławia, od ministra kultury i sztuki, na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Zagrzebiu w 1978 r. i Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu w 1979 r. Jej teatr został wyróżniony Europejską Nagrodą Obywatelską. Jasińska w 2013 r. została odznaczona Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

d4lvq3g

Renata Jasińska nie żyje

Renata Jasińska zmarła w niedzielę 4 sierpnia o godz. 13:15 w wieku 66 lat. Przegrała walkę z ciężką chorobą. Informację przekazał Integracyjny Teatr Arka. Rodzina jest pogrążona w żałobie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 sierpnia o godz. 11:00 na Cmentarzu Kiełczowskim w dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu.

d4lvq3g

Podziel się opinią

Share

d4lvq3g

d4lvq3g