Trwa ładowanie...

Rosław Szaybo nie żyje. Twórca okładek albumów wielu gwiazd muzyki miał 85 lat

Nie żyje Rosław Szaybo, polski plakacista, fotograf, projektant okładek. Współpracował z wieloma gwiazdami muzyki, m.in. z Bobem Marleyem, Eltonem Johnem i Czesławem Niemenem. O jego śmierci poinformowano na stronie Jazz Forum na Facebooku. Miał 85 lat.

Rosław Szaybo nie żyje. Twórca okładek albumów wielu gwiazd muzyki miał 85 latŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d1a94kp
d1a94kp

Rosław Szaybo nie żyje

Rosław Szaybo urodził się 13 sierpnia 1933 roku w Poznaniu. Był prawnukiem Józefa Szaybo, rotmistrza kawalerii z powstania styczniowego. W 1961 roku ukończył studia na wydziale malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracowni malarstwa Wojciecha Fangora i plakatu Henryka Tomaszewskiego.

W 1966 roku Szaybo wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie działał jako niezależny projektant. Dwa lata później został dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young & Rubicam. Funkcję tę pełnił do 1972 roku. Potem pracował na stanowisku dyrektora artystycznego firmy fonograficznej CBS Records Great Britain, w której spędził aż 16 lat. Zaprojektował okładki albumów takich wykonawców jak Elton John, Bob Marley, Leonard Cohen, Carlos Santana, Miles Davis, Roy Orbison, Janis Joplin, zespół Judas Priest duet Simon & Garfunkel, Krzysztof Komeda czy Czesław Niemen. Łącznie miał na koncie ponad 2000 okładek. Tworzył też plakaty dla teatrów, oper i producentów filmowych.

W 1992 roku otrzymał medal Polonia za wybitny wkład w prezentację Polski na Wystawie Uniwersalnej EXPO '92 w Sewilli.

W latach 1993-2018 prowadził pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Jego kreatywne podejście do nauki w dużym stopniu ożywiło ją i dzięki temu stała się wyjątkowo popularna.

d1a94kp

Od 1994 do 1996 roku Szaybo był kierownikiem artystycznym Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik".

Przez kilka miesięcy prowadził też razem z żoną Alicją Michalską-Szaybo program kulinarny “Smakosze i rozkosze” dla telewizji Polsat.

W 2018 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Rosław Szaybo zmarł w wieku 85 lat w swoim domu w Warszawie. Chorował na raka płuc.

d1a94kp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a94kp