Trwa ładowanie...
chińska opera yue

Słynna chińska Opera Yue nad Wisłą! Wyjątkowa szansa, by zobaczyć spektakl na żywo w Polsce

Z okazji rozpoczęcia chińskiego Roku Świni w połowie stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się widowiskowy spektakl Opery Yue. Artyści z prowincji Zhejiang zaprezentują poruszające widowisko "Pawilon Peonii”.

Share
Słynna chińska Opera Yue nad Wisłą! Wyjątkowa szansa, by zobaczyć spektakl na żywo w PolsceŹródło: Materiały prasowe
d2zi5u1

O spektaklu i wymianie kulturowej między Polską a Chinami opowiadają prezes Fundacji Kręgi Sztuki Wojciech Majewski oraz Yan Wei – wiceprezes Chińsko-Polskiej Fundacji Komunikacji i Rozwoju.

Skąd pomysł na zaangażowanie się w wydarzenie jakim jest spektakl Opery Yue w Polsce?

Wojciech Majewski: Fundacja Kręgi Sztuki od wielu lat stara się przybliżać Polakom kulturę chińską, a Chińczykom - polską. Niedawno zakończyła się 3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, podczas której zaprezentowaliśmy w Państwie Środka najciekawsze elementy polskiej kultury. Festiwal w tym roku odniósł duży sukces, zarówno jeżeli chodzi o zainteresowanie publiczności, jak i tamtejszych mediów. Nasze wydarzenia były relacjonowane przez największe stacje telewizyjne w Chinach. Naturalną kontynuacją wydaje nam się teraz sytuacja odwrotna, czyli przybliżenie polskim widzom kultury chińskiej.

Yan Wei: Nasza Chińsko-Polska Fundacja Komunikacji i Rozwoju ma na celu promocję chińskiej kultury. Opera Yue to najbardziej wpływowa lokalna kategoria sztuki operowej w Chinach. Stanowi najbardziej charakterystyczną aktywność artystyczną, reprezentującą lokalną kulturę Zhejiang i jest wymieniana jako najważniejsza część narodowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pochodzi z Shengzhou, Shaoxing, Zhejiang i jest popularna na północy i południu kraju, ma już za sobą bogatą 112-letnią historię.

d2zi5u1

O czym jest spektakl "Pawilon Peonii”, który będą mogli zobaczyć polscy widzowie?

Wojciech Majewski: Najpierw należy przypomnieć o ogromnych tradycjach opery chińskiej, której historia sięga trzeciego wieku naszej ery. W Państwie Środka obecnie funkcjonuje około 360 jej różnych gatunków. Opera Yue jest drugą z najpopularniejszych chińskich form operowych. „Pawilon Peonii” to legendarna opowieść z czasów dynastii Ming. Przedstawia historię miłości Du Liniang, córki wyższego urzędnika i uczonego Liu Mengmei. Du z powodu swojego wielkiego uczucia i tęsknoty za ukochanym zachorowała i zmarła. Po śmierci zjednoczyła się z wybrankiem swojego serca, a ich uczucie odrodziło się.

Kim są artyści, którzy przyjadą do Polski i dlaczego takie wydarzenie nigdy nie powtórzy się w naszym kraju?

Yan Wei: Spektakl zaprezentuje Zhejiang Yue Opera Troupe – grupa założona w październiku 1949 roku. Obecnie, po siedemdziesięciu latach istnienia, grupa jest liderem wśród wykonawców oper chińskich odgrywanych zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Zhejiang Yue Opera Troupe znakomicie oddają ducha czasów unikalnym stylem artystycznym.
Wojciech Majewski: Cały anturaż opery jest bardzo imponujący. Ogromny podziw wzbudzi bardzo skomplikowana i pieczołowicie przygotowana charakteryzacja aktorów i scenografia. Ponieważ produkcja przedstawienia - w tym sprowadzenie wszystkich oryginalnych rekwizytów - oraz jego logistyka są bardzo kosztowne, będzie to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć ten spektakl w naszym kraju.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Opera "Pawilon Peonii” zostanie zaprezentowana w Polsce tylko trzy razy: w Warszawie, w Kielcach i Krakowie.

Harmonogram występów:
16 stycznia 2019 – Warszawa, Teatr Polski
18 stycznia 2019 – Kielce, Kielecki Teatr Tańca
21 stycznia 2019 - Kraków, Auditorium Maximum UJ

Organizatorzy: Chińsko-Polska Fundacja Komunikacji i Rozwoju CPFCD, Zhejiang Yue Opera
Partner: Fundacja Kręgi Sztuki

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2zi5u1

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zi5u1
d2zi5u1