Trwa ładowanie...
09-09-2011 10:57

"Top Model" upokarza uczestniczki?!

"Top Model" upokarza uczestniczki?!
d1xnttt
d1xnttt

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zeszłym roku trafiła skarga Agnieszki Mrozik i Piotra Szumlewicza na program Top Model. Zostań modelką. Chcieli oni, aby emisja drugiej edycji programu, która ruszyła 7 września tego roku, została zablokowana.

Mrozik i Szumlewicz we wniosku, który w całości można przeczytać na stronie Lewica.pl, napisali, że program naruszył elementarne standardy dziennikarskie i pojawiły się w nim treści, które nie powinny być emitowane w ogólnodostępnej stacji telewizyjnej. Istotą programu było systematyczne upokarzanie i obrażanie uczestniczących w nim osób. (...) W audycjach często pojawiały się bardzo obraźliwe wypowiedzi dotyczące ich urody, wieku czy inteligencji. Prowadzący wyśmiewali urodę kandydatek na modelki, kwestionowali ich kobiecość, ostro piętnowali ich wagę i wygląd.

Jednak program miał nie tylko działać na szkodę uczestniczek, ale także widzów, którzy mieli być napiętnowali treściami seksistowskimi, ageistowskimi, a nawet rasistowskimi. Mrozik i Szumlewicz podali też konkretne wypowiedzi, które miały ocierać się o granicę mowy nienawiści. Wśród nich znalazły się: Padaj tu, na kolana, dlaczego mamy Cię wybrać; To wygląda potwornie - jak karykatura kobiety, a nie kobieta; Wyglądasz jak słoń morski wylegujący się na plaży.

Stacja TVN nie pozostała obojętna na skargę. W odpowiedzi Edwarda Miszczaka możemy przeczytać, że uczestniczki dobrowolnie zgodziły się na udział w programie o takim charakterze i podpisując regulamin, wiedziały, że będą musiały wykazywać się wystarczającą odpornością fizyczną, psychiczną i umysłową potrzebną do spędzenia około miesiąca (...) w nietypowych warunkach.

Czy zgadzacie się ze zdaniem Agnieszki Mrozik i Piotra Szumlewicza? A może nie widzicie nic złego w często dyskusyjnym zachowaniu jurorów i Waszym zdaniem skarga do KRRiT była bezpodstawna?

(PSz)

d1xnttt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1xnttt